8 Mayıs Cumartesi Kocaeli iftar vakti, ezan vakti ne zaman? 9 Mayıs Kocaeli sahur vakti ne zaman?

8 Mayıs Cumartesi Kocaeli iftar vakti, ezan vakti ne zaman? 9 Mayıs Kocaeli sahur vakti ne zaman?

8 Mayıs Cumartesi Kocaeli iftar vakti, ezan vakti ne zaman? 9 Mayıs Kocaeli sahur vakti ne zaman?
Haberler.com - Haberler | Gündem

Ramazan ayında oruçlarını tutan ve akşam ezanının okunmasını Kocaeli halkı, 8 Mayıs Cumartesi Kocaeli iftar vakti, ezan vakti ne zaman ve 9 Mayıs Kocaeli sahur vakti ne zaman, sorularının yanıtlarını araştırıyor. Peki, 8 Mayıs Cumartesi Kocaeli iftar vakti, ezan vakti ne zaman? 9 Mayıs Kocaeli sahur vakti ne zaman?

Oruçlarını açmak isteyen Kocaeli halkı, iftar vaktinin ne zaman olduğunu araştırıyor. Sahur vaktinin de merak edenler 9 Mayıs Kocaeli sahur vakti ne zaman, sorusunun yanıtını araştırıyor. Peki, 9 Mayıs Kocaeli sahur vakti ne zaman? 8 Mayıs Cumartesi Kocaeli iftar vakti, ezan vakti ne zaman?

8 MAYIS CUMARTESİ KOCAELİ İFTAR VAKTİ, EZAN VAKTİ NE ZAMAN?

Kocaeli iftar vakti: 20.11

9 MAYIS KOCAELİ SAHUR VAKTİ NE ZAMAN?

Kocaeli sahur vakti: 04.02

İFTAR DUASI NASIL YAPILIR?

Allah Resûlü, "Her oruçlunun iftarını açtığında reddedilmeyen bir duası vardır." diyerek müminlere bu sevinç ve bağışlanma vaktinde dua etmelerini öğütlemiştir. Bu hadisi Peygamberimizden nakleden sahâbî Abdullah b. Amr"ın (ra) iftar vaktinde,"Allah"ım! Senden herşeyi kuşatan rahmetin ile beni bağışlamanı dilerim." diyerek dua ettiği bilinmektedir.82

SAHUR YEMEĞİNİN DİNDEKİ ÖNEMİ

Sahur yemeği, oruç tutacak kişilerin imsak vaktinden önce gece yedikleri yemektir. Hz. Peygamber (s.a.s.) sahura kalkmış ve bunu ümmetine de tavsiye etmiştir (Buhârî, Savm, 29, 80).

Resûl-i Ekrem (s.a.s.), sahur yemeğinde "bereket" (Buhârî, Savm, 80) olduğunu ifade etmiş ve sahur yemeğinin, müslümanların orucu ile ehl-i kitabın orucu arasındaki en önemli farklardan biri olduğunu belirtmiştir (Müslim, Sıyâm, 99). Onun sahurla ilgili söz ve uygulamalarından hareketle fakihler, sahura kalkmanın ve sahuru geciktirmenin sünnet olduğunu söylemişlerdir (Kâsânî, Bedâî', II, 209).

Güncel gelişmelerden haberdar olmak için haberler.com sayfamızı takip edebilirsiniz.

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title