8 Mayıs Cumartesi Kars iftar vakti, ezan vakti ne zaman? 9 Mayıs Kars sahur vakti ne zaman? - Haberler
Haberi Paylaş

8 Mayıs Cumartesi Kars iftar vakti, ezan vakti ne zaman? 9 Mayıs Kars sahur vakti ne zaman?

Haberler.com - Haberler | Gündem
8 Mayıs Cumartesi Kars iftar vakti, ezan vakti ne zaman? 9 Mayıs Kars sahur vakti ne zaman?

Ramazan ayında oruçlarını tutan ve akşam ezanının okunmasını Kars halkı, 8 Mayıs Cumartesi Kars iftar vakti, ezan vakti ne zaman ve 9 Mayıs Kars sahur vakti ne zaman, sorularının yanıtlarını araştırıyor. Peki, 8 Mayıs Cumartesi Kars iftar vakti, ezan vakti ne zaman? 9 Mayıs Kars sahur vakti ne zaman?

Oruçlarını açmak isteyen Kars halkı, iftar vaktinin ne zaman olduğunu araştırıyor. Sahur vaktinin de merak edenler 9 Mayıs Kars sahur vakti ne zaman, sorusunun yanıtını araştırıyor. Peki, 9 Mayıs Kars sahur vakti ne zaman? 8 Mayıs Cumartesi Kars iftar vakti, ezan vakti ne zaman?

Kars iftar vakti: 19.44

Kars sahur vakti: 03.49

Allah Resûlü, "Her oruçlunun iftarını açtığında reddedilmeyen bir duası vardır." diyerek müminlere bu sevinç ve bağışlanma vaktinde dua etmelerini öğütlemiştir. Bu hadisi Peygamberimizden nakleden sahâbî Abdullah b. Amr"ın (ra) iftar vaktinde,"Allah"ım! Senden herşeyi kuşatan rahmetin ile beni bağışlamanı dilerim." diyerek dua ettiği bilinmektedir.82

Sahur yemeği, oruç tutacak kişilerin imsak vaktinden önce gece yedikleri yemektir. Hz. Peygamber (s.a.s.) sahura kalkmış ve bunu ümmetine de tavsiye etmiştir (Buhârî, Savm, 29, 80).

Resûl-i Ekrem (s.a.s.), sahur yemeğinde "bereket" (Buhârî, Savm, 80) olduğunu ifade etmiş ve sahur yemeğinin, müslümanların orucu ile ehl-i kitabın orucu arasındaki en önemli farklardan biri olduğunu belirtmiştir (Müslim, Sıyâm, 99). Onun sahurla ilgili söz ve uygulamalarından hareketle fakihler, sahura kalkmanın ve sahuru geciktirmenin sünnet olduğunu söylemişlerdir (Kâsânî, Bedâî', II, 209).

Güncel gelişmelerden haber dar olmak için haberler.com sayfamızı takip edebilirsiniz.

Haberler.com - Gündem
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500