8 Mart Dünya Kadınlar Günü

8 Mart Dünya Kadınlar Günü
Anadolu Ajansı - Haberler | Güncel

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç ve CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç ve CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Tunç, mesajında, AK Parti'nin iktidara geldiği 2002 yılından bu yana kadınların siyasete aktif katılımlarının sağlandığını belirtti.

AK Parti'nin 15 yıllık iktidarında kadın istihdamının önündeki engellerin kaldırılması ve kadınların şiddetten korunması için gerekli yasal düzenlemeler gerçekleştirildiğini kaydeden Tunç, "Toplumun yarısını oluşturan, huzurlu ve mutlu bir aile yapısının tesis edilmesinde, güçlü bir toplumsal yapının kurulmasında her zaman en önemli rolü oynayan, tarihimizde de büyük kahramanları dünyaya getirerek tarihin sürecinde büyük değişimlere yol açan, önderlikleriyle tarihimize damgasını vuran kadınlarımız bizim başımızın tacıdır." ifadesinde bulundu.

CHP Bartın Milletvekili Yalçınkaya'nın mesajı

CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya da mesajında, Türk kadınının tarihte her zaman çok önemli görev ve sorumluluklar üstlendiğini ifade etti:

Ulusal Kurtuluş Savaşı'nda cephede ve cephe gerisinde tarihi sorumlulukla görev alan kadınların, Cumhuriyetin ilanıyla birlikte çağdaş dünya kadınlarının sahip olması gereken tüm hak ve özgürlüklere kavuştuğunu kaydeden Yalçınkaya, şöyle devam etti:

"Cumhuriyetin ilk yılları ile birlikte ekonomik, sosyal, kültürel ve siyasal hayata dahil olan kadınlarımız, bütün meslek, sanat ve bilim alanlarında ve kamusal alanda çok önemli kazanımlar elde etmişlerdir. Batılı ülkelerde kadınlar seçme seçilme hakkına henüz kavuşmadan, Türk kadını 1934 yılında seçme ve seçilme hürriyetine sahip olması dahi Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün kadınlarımıza verdiği değerin ve önemin en önemli kanıtı niteliğindedir."

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title