8 Mart Dünya Kadınlar Günü

8 Mart Dünya Kadınlar Günü

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi düzenlenen etkinlikte 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutladı.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi düzenlenen etkinlikte 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutladı.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nce organize edilen programda özel eğitim öğrencilerinin el emekleri ile yaptığı çiçekler, müdürlüğün çalışan kadın personellerine dağıtıldı.

İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, yaptığı konuşmada, toplumun mayası olan kadınları yalnızca bir günde hatırlamanın yeterli olmayacağına dikkat çekerek, "Medeniyetimiz ve kültürümüzdeki yeri tartışmasız son derece kıymetli olan kadınlarımız, tarihimiz boyunca yaptıkları fedakarlıklarla her daim örnek olmuştur. Türk kültür ve medeniyetinin inşasında erkeğiyle ortak rol oynayan Türk kadını, devlet yönetiminden eğitime, kültürden sosyal hayata kadar her alanda söz sahibidir." dedi.

Bu arada Karabağlar Şehit Lütfü Gülşen Özel Eğitim Uygulama Merkezi öğrencileri de İl Milli Eğitim Müdürlüğünü ziyaret ederek kadın personelin 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutladı.

Kendi elleriyle yaptıkları taş çiçekleri kadın personele sunan otizmli ve orta düzeyde zihinsel engelli öğrencilerden Zekiye Şevval Zeyrek "15 gün boyunca ben ve arkadaşlarım bu çiçekleri sizler için hazırladık." dedi.

Sağlık Sen'den Kadınlar Günü kutlaması

Sağlık Sen İzmir 2 No'lu Şubesi Kadın Kolları Başkanı Yeşim Uğur, 8 Mart Kadınlar Günü'nü kutladı.

Uğur, yaptığı açıklamada İslam dininde cennetin annelerin ayağının altında olduğuna inanıldığına işaret ederek, "Kadın, ailenin temeli, gelecek nesillerin teminatıdır. Kadın, toplumun mayasıdır. Sağlam bir gelecek, kadınlarımızın bilgeliğinde, çağı kuşanmasıyla, her alanda kendini yetiştirmesinde şekillenecektir. Bu amaçla kadının eğitimine temelden başlanmalı, bebeklik ve çocukluktan itibaren eğitimlerine gerekli ihtimam gösterilmelidir." ifadelerini kullandı.

İKÇÜ'den "Farklı Bakış Açılarından Kadın Olmak" etkinliği

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ), 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında "Farklı Bakış Açılarından Kadın Olmak" adlı etkinliğe ev sahipliği yapacak.

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, yarın 09.30'da başlayacak etkinlikte "Suç Sonucu Oluşan Gebelikler: Rahmin Tahliyesi", "Hukuksal Bakış Açısıyla Kadın Olmak", "İş Hayatında Kadın Olmak" gibi başlıklar tartışılacak.

Etkinliğe ayrıca kadın erkek ilişkilerine mizahi bir yaklaşımla değinen ve 100 binden fazla okuyucuya ulaşan Marmara Üniversitesi HHastanesi Psikiyatri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Zihni Sungur konuk olacak.

Kaynak: AA