8 Mart Dünya Kadınlar Günü - Haberler
Haberi Paylaş

8 Mart Dünya Kadınlar Günü

AA - Haberler | Güncel
8 Mart Dünya Kadınlar Günü

Samsun Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Avukat Kübra Tüfek, kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutladı.

Samsun Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Avukat Kübra Tüfek, kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutladı.

Tüfek, Adalet Sarayı'ndaki Samsun Barosu'nda yaptığı basın açıklamasında, 8 Mart'la ilgili mesajlar verdi.

"Kadınlar 8 Mart'ı eşitsizliğe, ayrımcılığa, sömürüye karşı durmak, emeğine, bedenine, kimliğine sahip çıkmak, tepkisizliği, boyun eğmişliği aşmak, örgütlenmek isteklerini dile getirmek için el ele verdikleri gün olarak kutlamaktadır" diyen Tüfek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bizler ki Anadolu da kurtuluş mücadelesi vermiş, Ulu Önder Atatürk tarafından birçok dünya kadınından çok daha önce siyasal ve sosyal haklarla taçlandırılmış bir ulusun kadınlarıyız. Ancak bugün geldiğimiz noktada tüm insanların en doğal hakkı olan yaşam hakkımız için mücadele etmek zorunda bırakılıyoruz. Kadına yönelik her türlü ayrımcılığın önlenmesi için ivedi ve radikal bir takım önlemlerin alınması gerekliliğini yeniliyoruz."

Kadına yönelik şiddete de değinen ve bu konuda yasal tedbirlerin artırılması gerektiğini ifade eden Tükef, şunları kaydetti:

"Artık şiddetin sonuçlarının yanında şiddetin önlenmesi için de yasal tedbirler arttırılmalıdır. Toplumda kadın ve erkek eşitliği temelinde eğitim seferberliği başlatılmalıdır. Karar alma mekanizmalarında kadın temsilci kotası uygulanmak sureti ile kadınlarımızın siyasette ve bürokraside erkeklerle eşit şekilde temsili sağlanmalıdır. Herkesçe de bilindiği gibi şiddetin iki tarafı yoktur. Seyirci kalan her birey şiddete bizzat taraf olur. Bizler Türkiye Barolar Birliğe Kadın Hukuku Komusyonu (TÜBAKKOM) kadınları olarak bu şiddet ve ayrımcılığa taraf olmamak adına ve Atatürk'ün, O'nun getirdiği Cumhuriyetin bize tanımış olduğu insanca ve eşitçe yaşama hakkını en az erkekler kadar kullanacağımız güne kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Kadına karşı her türlü ayrımcılığın ortadan kalktığı, özgürlüklerin kısıtlanmadığı, eşitliğin mutlak olduğu, barış ve huzur içerisinde olan bir Türkiye umuduyla tüm kadınların dünya emekçi kadınlar gününü kutlar, kadın haklarımızın temeli olan laik Cumhuriyetimize, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'e ve onun ilkelerine olan bağlılığımızı yineleriz."

AA - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
Haberi Kaydet
title