8 Mart Dünya Kadınlar Günü

8 Mart Dünya Kadınlar Günü

Afganistan'ın Vardak İlinde Görev Yapan Türk İl İmar Ekibi, Dünya Kadınlar Günü Dolayısıyla Bir Kutlama Düzenledi.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü

Afganistan'ın Vardak ilinde görev yapan Türk İl İmar Ekibi, Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir kutlama düzenledi.

Kutlamaya, Vardak İl İmar Ekibi Genel Koordinatörü Hakan Abacı, Vardak Valisi Ab. Jabbar Naimi, Türkiye'nin Afganistan Büyükelçiliği Üçüncü Sekreteri Buket Kabakçı ve Vardak ilinin önde gelenleri katıldı. Kadınlar Şurası Başkanı Humeyra Hakmal, "Her şeyden önce tüm kadınların Dünya Kadınlar Günü'nü kutluyorum. Bugün bizim için çok önemli. Taliban döneminde hayal bile edemeyeceğimiz günleri yaşadık. O dönemi rüyamda görünce bile korkuyorum. Taliban döneminde kadınlara her şey yasaktı. Okumak, gezmek, bir yerlere gitmek kısaca her şey. Her şeyden önemlisi hanımların, kız çocuklarının okullara gitmeleri yasaktı. Kadınlar Allah'ın verdiği hakkı bile yasaklardan dolayı kullanamıyordu. Yani günlerin en karasını geçirdik. Kadınları bırakın, erkeklere bakıp üzülüyorduk; çünkü onlar bizlerden de beterdi" dedi.

Taliban dönemimde de 8 Mart'ı gizli kutladıklarını söyleyen, "Evlerde gizlice birkaç arkadaşla toplanırdık. Öğrenselerdi ölüm cezasına çarptırırlar ya da ulu orta döverlerdi" şeklinde konuştu.

İl Şura Azası Hacı Bibi Rahile ise "Ben 20 yıldır öğretmenim. En kötü günlerde hocalık yaptım. Taliban döneminde kadınlar için gizli kurs açmıştım. Gizli saklı eğitim veriyordum. Bugün için Allah'a şükürler olsun. Kimseden korkmuyorum; çünkü halkımın içindeyim. Eskiden yabancıların köleleri olan Taliban rejimi vardı ama şimdi onlar yok. Yine de insanları korkutmaya devam ediyorlar" diye konuştu.

İlkokul öğretmeni Reise Baal ise "Kabil'de yaşıyorum, Vardak'ta öğretmenlik yapıyorum. Tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutlarım. Hala baskı olduğu için burka giyiyorum. Tam olarak tehdit kalkmış değil. Şimdi Taliban döneminden daha iyi çünkü en azından kimse bizi zorlamıyor ve bize karışmıyor. Burka giyiyorum çünkü halkımız tam olarak burkasız gezmeye alışmadı" dedi.

(EG-CY-CY-ÖK-D)