8 Mart Dünya Kadınlar Günü

8 Mart Dünya Kadınlar Günü

Rusya'da Resmi Bayram Olarak Kutlanan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, Her Yıl Olduğu Gibi Bu Yıl da İlginç ve Coşkulu Kutlamalara Sahne Oldu.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü

Rusya'da resmi bayram olarak kutlanan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, her yıl olduğu gibi bu yıl da ilginç ve coşkulu kutlamalara sahne oldu.

Rusya Buzlu Suda Yüzme Tutkunları Federasyonu'nun teşebbüsüyle Moskova yakınlarındaki buz tutmuş Strogino gölünde düzenlenen 8 Mart kutlamasına, farklı yaş guruplarından çok sayıda kadın katıldı. Guruplar halinde buzlu suya giren Rus kadınlar, bayram hediyelerini buzlu su içinde Federasyon Başkanı Vladimir Grebenkin'in elinden aldı. Aralarında buzlu suya ilk kez girenlerin de bulunduğu gurubun tek şikayeti hava sıcaklığının bugün sıfırın üstünde seyrediyor olması oldu.

1972 yılından beri düzenli olarak buzlu suya girmeyi alışkanlık haline getiren 80 yaşındaki Lidiya Demçuk, bugün buraya Dünya Kadınlar Günü olduğu için değil buzlu suya girmeği artık yaşam tarzı haline getirdiği için geldiğini söyledi.

Haftada 4-5 kere buzlu suya girdiğini anlatan Demçuk, şöyle konuştu: "25-30 dakikaya kadar buzlu suda kalabilirim. Tüm hastalıklardan buzlu su sayesinde kurtuldum. Şimdi baş ağrısıyla karşılaştığımda bile hemen buzlu suya girerim. Yaşam gücünü buzlu sudan alıyorum. Hele benim gibi kimsesiz insanlar için buzlu suya girmek ayrı bir anlam taşıyor. Buzlu su, bana yalnızlığımı unutturuyor"

Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla hayatında ilk kez buzlu suya giren Yevgeniya Kolmokova isimli genç bayan ise tüm dünya kadınlarının 8 Mart Bayramı'nı tebrik etti ve herkese ilkbahar sıcaklığı ve sevgi dolu hayat diledi. Bugün ilk kez buzlu suya girdiği için mutlu olduğunu anlatan Kolmokova, "Bunu kendi kendime verdiğim bir hediye gibi değerlendiriyorum. Buzlu suda kendimi harika hissediyorum. Bugünkü denemem ilk oldu ama kesinlikle son olmayacak."

Olga Revyakina isimli genç kız ise, 6 yıldır Buzlu Suda Yüzme Tutkunları Federasyonu'nun üyesi olarak buzlu suya girdiğini belirterek "Bugün böylesi anlamlı bir bayram dolayısıyla buzlu suda yüzme etkinliğini kaçıramazdım. Buzlu suda yüzmek, insanı ruhi ve fiziki açıdan ferahlatıyor. Buzlu suya girenler hastalığın ne olduğunu dahi bilmez. Herkese buzlu suyu tavsiye ederim."

(AK-CY-CY-HO-D)