8. İsviçre Türkiye Ekonomik Forumu İstanbul'da - Haberler Ekonomi
Haberi Paylaş

8. İsviçre Türkiye Ekonomik Forumu İstanbul'da

Bültenler - Haberler | Ekonomi
8. İsviçre Türkiye Ekonomik Forumu İstanbul'da

Bu yıl sekizincisi düzenlenen İsviçre Türkiye Ekonomik Forumu "Kurumsal Araştırma ve Geliştirme" başlığı ile İstanbul'da gerçekleşti.

Novartis'in de aralarında bulunduğu İsviçre'nin önemli şirketlerinin desteğiyle gerçekleşen forumda inovasyonun önemine dikkat çekildi.

Türkiye'deki İsviçre Ticaret Odası tarafından her yıl düzenlenen İsviçre Türkiye Ekonomik Forumu bu yıl sekizinci kez İstanbul'da düzenlendi. "Kurumsal Araştırma ve Geliştirme" başlığıyla gerçekleşen forumda, Türkiye hükümetinin 2023 yılı hedefi doğrultusunda inovasyonun artan önemine dikkat çekildi.

Novartis'in de içinde bulunduğu İsviçre'nin önemli şirketlerinin desteği ve İstanbul Ticaret Odası'nın (ITO) sponsorluğu ile düzenlenen forum, T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı Saim Kerman, T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Genel Müdürü Süfyan Emiroğlu, İsviçre Büyükelçisi Raimund Kunz, İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dursun Topçu ve İsviçre Ticaret Odası Başkanı Doğan Taşkent'in katılımlarıyla gerçekleşti.

İsviçre ve Türkiye'de inovasyon konusunun tartışıldığı forumda, Novartisİsviçre Ekonomi ve Dış İlişkiler Başkanı Dr. Stephan Mumenthaler, Novartis'in inovasyon çalışmalarına dikkat çekti. İsviçre'nin, Novartis'in en önemli araştırma merkezi olduğunu söyleyen Dr. Mumenthaler, 2011 yılında İsviçre'de Ar-Ge yatırımlarına ayrılan kaynağın 3.3 milyar İsviçre Frangını bulduğunu belirtti. Firmanın İsviçre'deki yaklaşık 13,550 çalışanın 2,800'ünden fazlasının araştırma alanında çalıştığına dikkat çeken Mumenthaler, İsviçre Basel'in, Novartis'in global genel merkezi olmasının yanı sıra en büyük araştırma merkezi olduğunu söyledi.

Dr. Stephan Mumenthaler, Türkiye hükümetinin 2023 vizyonuna yönelik olarak belirlenen hedefler doğrultusunda uluslararası yatırımların teşvik edilmesi, ihracata dönük üretimin artırılması, cari açığın GSYİH'ya oranının 2014 yılına kadar %9.4'ten %7'ye geriletilmesi, toplam Ar-Ge harcamasının GSMH'ya oranının 2013 yılına kadar %2, 2023 yılına kadar %3'e çıkartılması ve Ar-Ge'nin ve yeniliğin desteklenmesininöneminedikkat çekti.

Bültenler - Ekonomi Haberleri
500