8. Büyükelçiler Konferansı

8. Büyükelçiler Konferansı

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkan Yardımcısı Frans Timmermans, çalışma izninin Suriyeli sığınmacıların AB'ye göç etmesinin önüne geçecek önemli bir etken olduğunu söyledi.

8. Büyükelçiler Konferansı

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkan Yardımcısı Frans Timmermans, çalışma izninin Suriyeli sığınmacıların AB'ye göç etmesinin önüne geçecek önemli bir etken olduğunu söyledi.

Timmermans, AB Delegasyon binasında gazetecilere yaptığı açıklamada, Suriyeli sığınmacıların, eğitim ve iş fırsatları nedeniyle AB ülkelerine göç etmek istediğini belirterek, "Çalışma izni Suriyelilerin AB'ye göç etmesinin önüne geçecek önemli bir etkendir. Suriyeli mülteciler için daha fazla eğitim imkanı sunmalıyız çünkü Suriyelilerin Türkiye'nin dışına çıkmasına sebep olan bir faktör de eğitimdir" ifadelerini kullandı.

Sığınmacı sorununun Türkiye ile AB'nin ortak problemi olduğuna dikkati çeken Timmermans, "Türkiye, AB olmadan, AB de Türkiye olmadan sığınmacı sorununu çözemez. Sığınmacı krizinin çözümü konusunda projelere ihtiyacımız var. Bu projeleri finanse ederek krizin çözülmesine katkı sunabiliriz" şeklinde konuştu.

Timmermans, "Her gün 2-3 bin mülteci Avrupa'ya giriş yapıyor. Rakamlar hala yüksek, düşmedi. Bu yüzden şu anki tablodan memnun değiliz" diyerek, hala arzu ettikleri sonuçları alamadıklarını anlattı.

AB Bakanı Volkan Bozkır'ın sığınmacı krizi konusunda atılacak adımları duyurmasını memnuniyetle karşıladığını dile getiren Timmermans, "Sığınmacılar hususunda çalışmalarımızı hızlandırmalıyız. Suriyeli sığınmacılar için bazı yerlerde eğitim alanları, tıbbi alanlar oluşturulması gerektiğine inanıyorum. Bu konuda daha yakın iş birliği kurmak için buradayız" değerlendirmesinde bulundu.

Timmermans, gelecek ay düzenlenmesi beklenen AB Konseyi toplantısında yürütülen çalışmalara netlik kazandırılması gerektiğini vurgulayarak, "Avrupa ülkeleri de anlaşılan konuları kontrol etmeli. Bu sabah verilen cevaba çok olumlu bakıyorum" dedi.

AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Frans Timmerman, Bozkır'dan, insan kaçakçılarının elinden kurtarılan kişi sayısının kendilerine bildirilmesini istediklerini, böylece bu konuda neler yapıldığını ve Türk yetkililerin aldığı önlemleri anlayabileceklerini söyledi.

Timmermans, ayrıca Türkiye'nin biyometrik pasaportlarla ilgili bazı düzenlemeler yapması gerektiğini, kontrolü zor olan bu pasaportlar konusundaki çalışmaların vize düzenlemelerinde kolaylık sağlayacağını kaydetti.

Timmermans, "Türkiye'nin AB'ye vize sürecinde üçüncü ülkeler için de vize gereksinimleri var. Şu an bunun üzerinde çalışıyoruz. Vize düzenlemeleri için yapılacak çok şey var, çok çaba harcanması gerekiyor. O aşamadan sonra Türk vatandaşları da Avrupa vatandaşları gibi AB içinde iş ve seyahat gibi durumlarda vizesiz giriş yapabilecekler" diye konuştu.

Kaynak: AA