'8 Asker İçin Dolaylı Girişimde Bulunduk'

'8 Asker İçin Dolaylı Girişimde Bulunduk'

Barzani, Terör Örgütü PKK Tarafından Kaçırılan 8 Türk Askerinin Serbest Bırakılmalarını İstediklerini Belirtti. Kürt Lider, Bu Konuda Örgütle Dolaylı Olarak Girişimlerde Bulunduklarını Anlattı.

'8 Asker İçin Dolaylı Girişimde Bulunduk'

Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, terör örgütü PKK tarafından kaçırılan 8 Türk askerinin serbest bırakılmalarını istediklerini belirtti. Kürt lider, bu konuda örgütle dolaylı olarak girişimlerde bulunduklarını anlattı.

Irak'ın kuzeyindeki Bölgesel Kürt Parlamentosu, Türkiye'nin bölgeye yönelik olası sınır dışı operasyonu ile terör örgütü PKK'nın faaliyetlerini değerlendirmek için bugün öğleden sonra biraraya geldi. Bölgesel Kürt Parlamentosu'nun özel oturumunun ardından, Parlamento Başkanı Adnan Müftü ile birlikte gazetecilerin karşısına geçen Barzani, Türkiye'deki terör sorununa ilişkin sınır ötesi askeri harekat konusuna değindi. Kaçırılan Türk askerlerinin serbest bırakılması için girişimlerde bulunduklarını ifade

eden Barzani, kendilerinin Türkiye düşmanı olmadıklarını ve herhangi bir şekilde tehdit oluşturmadıklarını söyledi. Barzani, "Biz Türkiye'ye barış elini uzatıyoruz, ancak aynı zamanda bize yönelik herhangi bir tehdidi de kabul etmiyoruz. Söz konusu sorunun ise barışçıl ve diyalog yoluyla çözülmesi gerektiğine inanıyoruz" diye konuştu.

Çoğunluğunu Türk medyasının oluşturduğu gazetecilerin sorularını da cevaplayan Kürt lider, ısrarla askeri harekatın bölgeyi zora sokacak sorunlara neden olacağını vurguladı. Barzani ile birlikte gazetecilerin karşısına geçen Bölgesel Kürt Parlamentosu Başkanı Müftü ise, Türkiye'nin Kuzey Irak'a yönelik olası askeri harekatıyla ilgili ortaya çıkan krize karşı merkezi hükümet ile ortak bir tavır belirleyeceklerini belirtti. Müftü, bu çerçevede gelecek günlerde Kürt yönetiminden bir heyetin Bağdat'a

gideceğini söyledi. Asıl mükellefin Bağdat'taki merkezi hükümet olduğunu kaydeden Müftü, ülke sınırları ile kendi egemenliklerini Bağdat yönetiminin himaye edeceğini sözlerine ekledi.

(SK-OYK-OYK-MEF-D)

Kaynak: İHA