750 Liralık Krediyle "Mantı Patronu" Oldu

750 Liralık Krediyle "Mantı Patronu" Oldu

Tevfik Işık - Kayseri'de iş hayatına, aile bütçesine katkı sağlamak için evinde kilo hesabı mantı sıkarak başlayan ilkokul mezunu ev hanımı, kendi kurduğu işyerinde 100 kadına istihdam imkanı sağladı.

750 Liralık Krediyle

Tevfik Işık - Kayseri'de iş hayatına, aile bütçesine katkı sağlamak için evinde kilo hesabı mantı sıkarak başlayan ilkokul mezunu ev hanımı, kendi kurduğu işyerinde 100 kadına istihdam imkanı sağladı.

Kayseri'de mantı üretimi yapan Fadime Zeybek (42), yaptığı çalışmalarla, Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı ile Citibank'ın birlikte düzenlediği Mikro Girişimci Ödülleri değerlendirmesinde "sosyal etki" alanında birincilik ödülü aldı.

İlkokul mezunu ve ev hanımı olan Zeybek, aile bütçesine katkı sağlamak için iş ararken, kendi işinin patronu olma serüvenini AA muhabirine anlattı.

Maddi durumlarının iyi olmadığı, bu nedenle iş aradığı dönemde, bir işyerinin camında "mantı sıktırılır" ilanını görüp iş hayatına başladığını ifade eden Zeybek, şunları söyledi:

"Yaklaşık 7 yıl önce iş ararken, bir işyerinin camında (mantı sıktırılır) yazısını görünce, mantı sıkabileceğimi söyleyip başvuru yaptım. Oradan mantının malzemelerini alıp evimde kilo hesabı mantı sıkıyordum. Çevremde benim gibi maddi durumu iyi olmayan çok kadın vardı. İşyerinden aldığım malzemeleri onlara da vererek evlerinde mantı sıktırmaya başladım. Mahallede, boş duran, aile bütçesine katkı sağlamak isteyen ve maddi durumu iyi olmayan tüm kadınlar arasında bu işi örgütledim. Yaklaşık 50 kadına ulaştık ve bir anlamda taşeronluk yapmaya başladım. Baktık ki iyi para kazanıyoruz, bir işyeri açıp kadınlara buraya toplayıp mantı sıktırmaya başladım. Burada iş yürümeyince dükkanı kapattım, kiraya çıkıp evimi mantı sıkma yerine dönüştürdüm. Eşim karşı çıkınca yeniden dükkan açtım ama vergileri ve masrafları ödemekte zorlanınca ikinci kez işyerini kapatmak zorunda kaldım."

-Mikrokrediyle dükkan açtı-

Karşılaştığı zorluklara rağmen pes etmeyen ev hanımı Zeybek, arkadaşlarıyla evlerinde mantı sıkmayı sürdürdüklerini, kendisine umut bağlayan kadınları yüz üstü bırakmamak için mücadeleye devam ettiğini belirtti.

Yaklaşık 4 yıl önce mikrokredi uygulaması ile tanıştığını ve kendi işini kurduğunu ifade eden Zeybek, şöyle konuştu:

"Kadınlarla evlerimizde mantı sıkmaya devam ederken İsrafı Önleme Vakfı'nın mikro kredi uygulaması ile tanıştık. O dönem 750 lira mikro kredi aldım. Bu parayla kendi işyerimi açıp dükkan kirasını ödedim. İlk paramızla un ve kıyma alıp kendi üretimimizi yapmaya başladık. Daha önce diğer işyerlerine üretim yapan kadınlar artık benim için üretim yapmaya başladı. Bu sürede 'Gayseri mantı' adıyla patent alıp kendi markamızla üretim yapmaya başladık. Şimdi 100 civarında ev hanımı evlerinde bizim için mantı sıkıyor. Ayda yaklaşık 3 ton mantı sıkıyoruz. Kadınların aile bütçelerine katkı sağlamalarına yardımcı olduğum için çok mutluyum. Bir gün ben bu işi bıraksam bile onların kendi ayakları üzerinde durmalarını istiyorum. Kocası askerde veya cezaevinde olan, eşini kaybetmiş, zorluklar içinde çocuklarını büyütmeye çalışan kadınlara ekmek kapısı olmaya çalışıyorum. Benden çok onlara iş kapısı sağladığım için mutluyum."

Tek sorunlarının pazarlama olduğunu ifade eden Zeybek, kaliteden ödün vermemek için yaptıkları mantının malzemelerini özel seçtiklerini, vergilerini ve mantı sıkan kadınların yevmiyelerini zamanında ödediğini, ancak pazarlama sıkıntısı yaşadığını anlattı.

Pazar konusunda destek beklediklerini dile getiren Zeybek, "Evlerinde mantı sıkan kadınların yevmiyelerini gününde ödediğim zaman huzur buluyorum. Evinde mantı sıkan bir kadın, ayda ortalama asgari ücret kadar aile bütçesine katkı sağlıyor. Onların alın terinin karşılığını zamanında verebilmem için ürünlerimizi pazarlayabilmemiz gerekiyor. Bu konuda büyüklerimizden destek bekliyorum" diye konuştu.

- KAYSERİ