71 Yabancı Dilin Konuşulduğu Okul

71 Yabancı Dilin Konuşulduğu Okul

Londra'nın Wandsworth Semtinde, Yaşları 11 ile 18 Arasında Değişen Toplam Bin 300 Kişilik Southfields Koleji'nde 71 Ayrı Dünya Dili Konuşuluyor.

71 Yabancı Dilin Konuşulduğu Okul

Londra'nın Wandsworth semtinde, yaşları 11 ile 18 arasında değişen toplam bin 300 kişilik Southfields Koleji'nde 71 ayrı dünya dili konuşuluyor.

Arapça, Kürtçe, Farsça, Kazakça, Hırvatça, Güney Afrika dili olan Zuluca, Kenya'da konuşulan Swahili ve Sierra Leone'nin dili Krio'nun da aralarında bulunduğu çeşitli lisanları konuşan öğrencilere okulda önce yoğun bir İngilizce dil bilgisi veriliyor, daha sonra derslere uyum sağlanıyor. Okulun müdiresi Jacqueline Valin, Sun gazetesi muhabirine verdiği bilgide, "Okulumuza İngiltere dışından yoğun talep var. Görüyorsunuz neredeyse her ırktan insan olmasına rağmen öğrenciler arasında büyük bir kaynaşma ve

hoşgörü var. Çocukların hepsi öğrenme arzusuyla yanıyor adeta. Her biri ayrı dil konuşmasına mukabil ders notları gözle görünür ölçüde yüksek. Lise ayarı İngilizce sınavındaki başarı 2002'de yüzde 27'ler civarındayken geçen yıl yüzde 38'e yükseldi. Bu yıl daha da ümitliyiz" diye konuştu.

(AİS-EA-EA-SN-D)

Kaynak: İHA