7 Yıl Önce Enkazdan Çıktı, Çak Yaptı Ama Acısı Öfkesi Dinmedi

7 Yıl Önce Enkazdan Çıktı, Çak Yaptı Ama Acısı Öfkesi Dinmedi

Binlerce Kişinin Yaşamını Yitirdiği 17 Ağustos Marmara Depremi'nde 98 Saat Boyunca Enkaz Altında Kendi İdrarını İçerek Hayatta Kalan Ve Çıkarıldığında Oğlu Eser İle Çak Yapmasıyla Gündeme Gelen Yalovalı Muhasebeci Yüksel Er, Aradan Geçen 7 Yılda Sorumluların Hala Elini Kolunu Sallayarak Dolaşması...

7 Yıl Önce Enkazdan Çıktı, Çak Yaptı Ama Acısı Öfkesi Dinmedi

Binlerce kişinin yaşamını yitirdiği 17 Ağustos Marmara Depremi`nde 98 saat boyunca enkaz altında kendi idrarını içerek hayatta kalan ve çıkarıldığında oğlu Eser ile çak yapmasıyla gündeme gelen Yalovalı muhasebeci Yüksel Er, aradan geçen 7 yılda sorumluların hala elini kolunu sallayarak dolaşmasına tepki gösterdi.

BİNLERCE kişinin yaşamını yitirdiği 17 Ağustos Marmara Depremi`nde 98 saat boyunca enkaz altında kendi idrarını içerek hayatta kalan ve çıkarıldığında oğlu Eser ile çak yapmasıyla gündeme gelen Yalovalı muhasebeci Yüksel Er, aradan geçen 7 yılda sorumluların hala elini kolunu sallayarak dolaşmasına tepki gösterdi.

Yalova Malazgirt Caddesi`ndeki Gök Apartmanı`nda oturan muhasebeci Yüksel Er (47), karısı Işık, oğlu Eser ve 4,5 yaşındaki kızı Ecem ile birlikte depremde enkaz altında kalmıştı. O dönem 14 yaşında olan Eser, depremden hemen sonra bina sakinleri tarafından enkazdan çıkarılmıştı. Minik Ecem ile Işık Er, enkaz altında can verirken, enkaz altında kendi idrarını içen Yüksel Er ise, olaydan 98 saat sonra kurtarma ekipleri tarafından enkazdan çıkarılmıştı. Kurtarma ekiplerinin kucağında enkazdan çıkan Yüksel Er, olay yerinde yaklaşık 5 gün boyunca bekleyen oğlu Eser ile `çak` yapmıştı. Depremde yaşadığı acıları sineye çeken Yüksel Er, 2002 yılında psikolog Behiye Güven Er ile evlenerek, ikinci yaşamına `merhaba` demişti.

Aradan geçen 7 yıla rağmen depremin acılarını unutmayan Yüksel Er, ¨Depremi hem manevi anlamda hem de ekonomik anlamda çok kötü yaşadım. Eşimi ve 4.5 yaşındaki kızımı kaybettim. Depremde oğlum Eser 9 saat sonra enkazdan çıkartıldı. Ben 5 gün kaldım. Göçükteki saatler çok zor saatlerdi. Bir şekilde yaşama dönük mücadelemin sonunda kurtarıldım. Yalova`yı da hiç terk etmedim. Yaşantımdaki acıları birlikte yaşadığım insanlarla omuzlayarak tekrar hayatta kalmaya çalıştım. 2002`de yeni bir evlilik yaptım. 2004`te de bir erkek çocuğum oldu. Ecem`in yerine bir kız istemiştim ama Allah bana Baran`ı nasip etti ve tüm bunlar yaşama dönmeme yardımcı oldu¨ diye konuştu.

Deprem sonrası 7 yılın ardından nelerin değiştiği sorusuna da yanıt veren Yüksel Er, ¨Deprem sonrası duyarlılık azalmasına rağmen yaşantımı sürdürdüm. Enkazlardan sorumlu olan insanların cezalandırılması için mahkemelerde çok uğraştım. Ancak başarılı olamadım. Sanki deprem hatırlanmak istenmiyormuş gibi davranılmasına üzülüyorum. Sadece anma törenleri yapılıyor. Depreme ilişkin kafamdaki sorular devam ediyor. Bunlar beni çok üzüyor. Umarım bundan sonra böyle bir felaketi bir kez daha yaşamayız. Böyle felaketlere karşı toplumsal reaksiyonumuzun daha duyarlı ve kuvvetli olmasını diliyorum¨ dedi.