7. Vehbi Koç Ödülü Sahibini Buldu

7. Vehbi Koç Ödülü Sahibini Buldu

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Türkiye'nin En Değerli Ödülü Olma Özelliğine Sahip Vehbi Koç Ödülü'nü Arkeolojik Çalışmaları Nedeniyle Prof. Dr. Mehmet Özdoğan'a Verdi.

7. Vehbi Koç Ödülü Sahibini Buldu

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Türkiye'nin en değerli ödülü olma özelliğine sahip Vehbi Koç Ödülü'nü arkeolojik çalışmaları nedeniyle Prof. Dr. Mehmet Özdoğan'a verdi.

Bu yıl 7.'si gerçekleştirilen Vehbi Koç Ödülü, Rahmi Koç Müzesi'nde düzenlenen ödül töreniyle sahibini buldu. Türkiye'nin ilk özel vakfı olan Vehbi Koç Vakfı tarafından tesis edilen ödül bu yıl, çalışmalarıyla kültür alanında büyük katkıyı sağlayan İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü Prehistorya Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Özdoğan'a verildi. Geceye, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İstanbul Valisi Muammer Güler, Koç Holding Onursal Başkanı Rahmi Koç, Vehbi Koç Vakfı Başkanı Semahat Arsel, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç ve çok sayıda bilim, kültür, sanat ve iş dünyasından ünlü isimler katıldı. Kokteylle başlayan gece mini bir konserle devam ederken, törende kısa bir konuşma yapan Bakan Günay, "Bu yıl kültür alanında ve özellikle arkeolojiye bu ödülün verilmesi beni çok sevindirdi. Ülkemizin çeşitli bölgelerinde şu an 300 civarında arkeolojik kazılar yapılıyor. Bu konuda çok zengin bir ülkeyiz. Elimizde imkanlarımız daha çok olsa bu kazıların sayısı daha da fazla artabilir. Türkiye'nin arkeolojik zenginleşmesine, varlıklı kişi ve kuruluşlarının katkı yapmasını bekliyoruz" dedi.

Müzeler konusunda çalışma yapan Koç Grubu'na teşekkür eden Günay, ödüle layık görülen Prof. Dr. Özdoğan'ı tebrik etti. Koç Vakfı Başkanı Semahat Arsel, Özdoğan'a ödülü takdim etti.

DAHA ÖNCE KİMLELERE VERİLDİ ? Maddi boyutu ile de Türkiye'nin en değerli ödülü olma özelliğine sahip Vehbi Koç Ödülü; 2002 yılında kültür alanında yaptığı çalışmalardan dolayı Topkapı Sarayı Müzesi'ne, 2003 yılında eğitim alanında yaptığı çalışmalardan dolayı Anne Çocuk Eğitim Vakfı'na (AÇEV), 2004 yılında sağlık alanında Bilkent Üniversitesi Fen Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü'ne, 2005 yılında kültür alanında edebiyat alt başlığında Fazıl Hüsnü Dağlarca'ya, 2006 yılında eğitim alanında kariyer süresince okul öncesi eğitime yaptığı katkıları dolayısıyla döneminin Sakarya Valisi Nuri Okutan'a, 2007 yılında sağlık alanında DNA Onarımının Moleküler Mekanizmalarının Aydınlatılması ve Biyolojik Saatin Düzenlenmesinde dünya çapında çalışmaları bulunan Prof. Dr. Aziz Sancar'a verilmişti.

(ME-CİN-NÇ-Y)

Kaynak: İHA