7 Güzel Adam" Marmaray ve Metro Duraklarında Okunacak

7 Güzel Adam" Marmaray ve Metro Duraklarında Okunacak

7 Güzel Adam' Marmaray ve Metro Duraklarında Okunacak
Anadolu Ajansı - Haberler | Kültür Sanat

Yedi Hilal Derneğince yapılacak "7 Güzel Okuma" etkinliğinde "7 Güzel Adam" kitap okumaları gerçekleştirilecek.

KAAN BURAK ŞEN - Yedi Hilal Derneğince yapılacak "7 Güzel Okuma" etkinliğinde "7 Güzel Adam" kitap okumaları gerçekleştirilecek.

Marmaray ve metro duraklarında İstanbulluları kitaplarla buluşturacak etkinlik hakkında AA muhabirine açıklamada bulunan Yedi Hilal Üniversiteler Başkanı Samet Paçacı, "Yedi Güzel Öncü" projesi kapsamında oluşturulacak okuma gruplarına birçok kuruluşun destek verdiğini belirterek, "Marmaray ve metro duraklarında organize edeceğimiz okumalar medrese usulü gerçekleşecek. Medrese usulü derken, hoca ve talebe münasebetini kastediyoruz. Etkinliklerde birer okutman ve okuyucuya her türlü konuda yardımcı olacak birer koordinatör bulunacak" dedi.

Paçacı, 13 ayrı durakta, toplamda 87 okuma grubu oluşturulacağını ifade ederek, şunları anlattı:

"Bu organizasyonla her biri kendi alanlarında ihtisas sahibi şair, yazar ve hocalarımızı da üniversiteli gençlerle buluşturarak, tabiri caizse bir okuma ağı öreceğiz. Bu baharda okunacak isimleri Abdurrahman Cahit Zarifoğlu, Aliya İzzetbegoviç, Hasan el-Benna, İsmet Özel, Necip Fazıl Kısakürek, Rasim Özdenören, Sezai Karakoç olarak belirledik."

Proje kapsamında dile getirilen isimlerin eserlerini okutacak okutmanların alanlarında ihtisas sahibi kişilerden oluştuğunu vurgulayan Paçacı, "Söz gelimi Yedi İklim dergisi editörü Ali Haydar Haksal, yazar Demet Tezcan, Din ve Hayat dergisi editörü Kamil Büyüker, şair, yazar Hüseyin Akın, Arka Kapak dergisi editörü Yunus Emre Tozal bunlardan sadece birkaçı" diye konuştu.

Paçacı, proje sürecinde sadece okumalarla yetinilmeyeceğini belirterek, şu bilgileri verdi:

"Tahlil okumalarına ek olarak, Marmaray Üsküdar ve Yenikapı durakları ile Vezneciler metro istasyonunda birer 'Öncüler Sergisi' gerçekleştirdik. Planlanan ek faaliyetlerimiz arasında mayıs ayının son haftasında kapanış konferansları, eserleri okunan öncüler arasından hala hayatta olan öncülerin bizzat ofis ya da rutin buluşmalarında ziyareti, ezgi, marş, şiir geceleri ve 'Yedi Güzel Adam ve Öncüler Kütüphanesi' gezisi de yer alıyor."

Proje, 16 Mart Çarşamba günü saat 19.00'da Fatih Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi'nde İsmail Kılıçarslan ve Tarık Tufan katılacağı 'Açılış Konferansı' ile hayata geçecek.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title