7. AB-Brezilya Zirvesi Gerçekleşti - Haberler
Haberi Paylaş

7. AB-Brezilya Zirvesi Gerçekleşti

Bültenler - Haberler | Güncel
7. AB-Brezilya Zirvesi Gerçekleşti

7'nci AB-Brezilya Zirvesi AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ve Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso'nun evsahipliğinde 24 Şubat 2014 tarihinde Brüksel'de gerçekleştirildi.

7'nci AB-Brezilya Zirvesi AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ve Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso'nun evsahipliğinde 24 Şubat 2014 tarihinde Brüksel'de gerçekleştirildi. Zirve toplantısında ticari meseleler, bilim ve teknoloji, siber güvenlik ve internet yönetimi konularında sanayiler arasında işbirliği ele alındı.

AB'nin Brezilya'nın en önemli, Brezilya'nın ise AB'nin 8'inci büyük ticari ortağı olduğu gerçeğinden hareketle, ikili ticari ilişkilerin gündemin büyük bölümünü oluşturduğu Zirve toplantısında, özellikle AB tarafından Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) nezdinde de eleştirilen Brezilya'nın ulusal sanayine sağladığı vergi teşvikleri ele alındı. Hatırlanacağı üzere, Aralık 2013'te Avrupa Komisyonu söz konusu vergi teşviklerini görüşmek üzere Brezilya Hükümeti'ne çağrı yapmıştı. Avrupa Komisyonu, Brezilya Hükümetince sağlanan vergi teşviklerinin ithal ürünlere karşı ayrımcılığa neden olduğunu, Brezilyalı ihracatçılara yardım sağlandığını ve bunun DTÖ kurallarına göre yasak olduğunu savunuyor. Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff konuyla ilgili geçen hafta yaptığı açıklamada, Manaus Serbest Ticaret Bölgesi'ni ve Amazon bölgesindeki elektrikli araçlara uygulanan vergi teşviklerini savunmuş, aksi halde diğer ekonomik araçların Amazon ormanlarının zarar görmesine neden olduğunu belirtmişti.

Zirve toplantısında ele alınan bir diğer konu, AB ile Mercosur arasında bir serbest ticaret anlaşmasını da kapsayan ortaklık anlaşmasının imzalanması için sürdürülen müzakereler oldu. Arjantin, Paraguay, Uruguay, Venezüella ve Brezilya'nın oluşturduğu Mercosur ile AB arasındaki görüşmelerde tarifelerin serbestleştirilmesinin yanında tarife dışı engeller, hizmetler, yatırımlar ve kamu ihaleleri görüşülüyor. Konuyla ilgili olarak Mercosur ülkeleri Mart ortasında teknik detayları görüşmek üzere bir araya gelecekler.

Zirve toplantısının gündeminde rekabetçilik ve yatırım, bilim ve teknoloji, BİT, ulaştırma ve telekomünikasyon altyapısı, enerji sektörlerindeki işbirliği de yer aldı. Uluslararası alandaki sorunları da ele alan liderler, küresel ekonomik gelişmeleri, G-20 sürecini, iklim değişikliğini, enerji ve sürdürülebilir kalkınma alanındaki politikaları ve DTÖ Doha Turu'nu masaya yatırdılar.

AB ve Brezilya için önem teşkil eden siber güvenlik ve internet yönetimi hususlarının da ele alındığı toplantı sonrasında, Avrupa Konseyi Başkanı Van Rompuy küresel ilerlemenin en önemli araçlarından biri haline gelen siber uzay alanında işbirliğinin artırılması gerektiğinin altını çizdi.

Hatırlanacağı üzere, 2013 yılında Amerikan Ulusal Güvenlik Dairesi eski çalışanı Edward Snowden, ABD Hükümeti'nin pek çok ülkenin liderini ve diplomatik temsilcisini yasadışı biçimde dinlediğine ilişkin bilgileri paylaşmış, Angela Merkel gibi AB liderlerinin yanı sıra Brezilya Devlet Başkanı'nın da dinlendiği ortaya çıkmıştı. Zirve, Snowden davasında ortaya çıkan bilgiler ışığında AB ve Brezilya için siber güvenlik ve internet yönetimi konularının ne kadar önemli olduğunu gözler önüne serdi.

Son olarak Latin Amerika Bölgesi'ndeki bölgesel güvenlik meselelerini, özellikle Venezüella'da giderek daha kaygı verici hale gelen olayları ele alan taraflar İran, Suriye, Orta Doğu barış süreci ve Afrika'da güvenlik gibi çeşitli uluslararası barış ve güvenlik sorunları konularında da görüş alışverişinde bulundular.

Bültenler - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500