66. Uluslararası Frankfurt Otomobil Fuarı

66. Uluslararası Frankfurt Otomobil Fuarı

66. Uluslararası Frankfurt Otomobil Fuarı
Anadolu Ajansı - Haberler | Güncel

Dünyanın en büyük otomobil fuarlarından olan ve bu yıl 66'ncısı düzenlenecek Uluslararası Frankfurt Otomobil Fuarı (IAA) kapılarını basın mensuplarına açtı.

Dünyanın en büyük otomobil fuarlarından olan ve bu yıl 66'ncısı düzenlenecek Uluslararası Frankfurt Otomobil Fuarı (IAA) kapılarını basın mensuplarına açtı.

Almanya'nın Frankfurt kentinde 17-27 Eylül tarihlerinde ziyaretçilerini ağırlayacak olan fuarın bu yılki ana teması "hareketlilik birleştirir" (mobility connects) olarak belirlenirken, fuarın açılışını 17 Eylül'de Almanya Başbakanı Angela Merkel'in yapması bekleniyor.

İki yılda bir Paris Otomobil Fuarı ile dönüşümlü olarak yapılan Frankfurt Otomobil Fuarı'na 39 farklı ülkeden bin 103 firma katılacak.

2013 yılındaki gibi 230 bin metrekarelik 33 futbol sahasına eşit bir alanda gerçekleştirilecek fuarda, 219 farklı model aracın dünya galası yapılacak. Bu yılki fuarda prömiyer sayısında iki yıl önce düzenlenen fuara göre yüzde 38 artış belirlendi. Araç üreticileri 83, tedarikçiler 98 ve diğer katılımcılar 38 dünya prömiyeri sunacak. Ayrıca fuarda 27 Avrupa prömiyeri ve 33 de Almanya prömiyeri gerçekleştirilecek.  

 

-9 bin kayıtlı gazeteci fuarı takip ediyor

 

15-16 Eylül tarihleri basın günü olarak belirlenirken, fuarda 52'si ilk günde olmak üzere 93 basın toplantısı düzenlenecek.  

Fuara toplamda 12 bin gazetecinin katılması beklenirken, online akredite olan gazeteci sayısı 87 ülkeden 9 bini geçti. 

Bu yıl fuara katılacak firmaların sayısı, 2013 yılında düzenlenen fuara katılanların sayısını geçti. Katılımcı şirketlerin yüzde 40'ını yabancı ülkeler oluştururken bunun yüzde 37'sini Asya ülkeleri temsil ediyor. Frankfurt IAA fuarına katılan yabancı ülkelerin sayısı 2013 yılına kıyasla yüzde 11 artarak 39 oldu. Fuarda, en iyi temsil edilen 5 yabancı ülke Çin, Güney Kore, Fransa, İngiltere ve İtalya olarak belirlendi.

 

- Fuar ücreti hafta içi 14, hafta sonu 16 avro 

 

Bağlanabilirliğin yanı sıra "elektrikli hareketlilik" (electric mobility), IAA Fankfurt fuarının diğer önemli bileşeni. Birçok üretici, fuarda elektrikli modellerini sergilerken, bu yıl sürücüsüz otomobil programları da fuarın öne çıkan konseptlerinden.

Fuarda test sürüşleri ve çocuklar için eğlence etkinliklerinin yanı sıra, ziyaretçiler kariyer ve iş imkanlarını da inceleyebilecek.

Fuarda klasik araç severler de unutulmadı. Mercedes, klasik modellerini sergilediği özel bir alanda ziyaretçilerini ağırlayacak. 

Fuarda otomobil markalarının yanı sıra Google, Samsung, Alman Telekom gibi şirketler yeni teknolojilerini sergileyecek.  

Farklı fiyat tarifelerinin uygulandığı fuar, hafta içi 14 avro, hafta sonu ise 16 avro ücretle ziyaret edilebiliyor.

 

Fuarda sergilenecek bazı otomobiller

 

Toyota'nın 1997 yılında ilk seri üretim hibrit otomobil olarak piyasaya sunduğu Prius'un yeni neslinin dünya prömiyeri ile yeni "RAV4 Hybrid"in Avrupa prömiyeri  gerçekleştirilecek. 

Toyota standında ayrıca Toyota C-HR hibrit crossover modelinin ikinci konseptinin de dünya prömiyeri yapılacak.

Ford ise fuarda Yeni Edge'in Avrupa versiyonunu ilk kez görücüye çıkaracak. Yenilenen Kuga ve EcoSport modelleri ile SUV ve AWD ailesini genişleten Ford, yenilenen Ranger'ın da Avrupa prömiyerini yapacak. Avrupa'da ilk kez seri üretim haliyle sergilenecek büyük SUV yeni Edge, orta sınıf SUV'lar arasında kullanıcılarına sunduğu ileri teknolojilerle dikkati çeken Kuga ve kompakt SUV modeli EcoSport ile Frankfurt'ta boy gösterecek Ford, yeni Ranger'ı da Avrupa'da ilk kez görücüye çıkarıyor. 

Spor otomobiller konusunda uzun yıllara dayanan deneyimi olan Subaru, LEVORG modelinin Avrupa prömiyerini gerçekleştirdi. Şık ve sportif bir tasarıma sahip otomobil, üstün performansı ve güvenlik özellikleriyle öne çıktı.

Diğer bir spor otomobil üreticisi Porsche ise "Porsche Mission E Concept" elektrikli otomobilini tanıttı. "Porsche Mission E" konsepti, 600 beygirlik gücü ve 500 kilometrelik menzili ile dikkati çekiyor.

 

-Mercedes'ten 3 dünya prömiyeri 

 

Alman Mercedes-Benz ise fuarda 3 dünya prömiyeri gerçekleştirdi. "IAA Concept, Mercedes-Benz S Serisi Cabriolet ve Mercedes-Benz C-Serisi Coupe" ilk kez kamuoyuna tanıtıldı. Dünya aerodinamik şampiyonu ve dikkat çekici tasarıma sahip dört kapılı "coupe" olarak tanıtılan IAA Concept, gelecek CLS modelinde yerini alması bekleniyor

 Opel de yeni Astra ve yeni Astra Sports Tourer'in dünya lansmanını gerçekleştirdi. Kasım ayından itibaren Türkiye pazarında satışa sunulacak olan yeni Opel Astra sahip olduğu özelliklerle kompakt sınıfın geleceği olarak tanımlanıyor. Opel, ürettiği yeni nesil motorlar, 200 kilograma kadar daha hafif atletik bir tasarım, üst segment teknolojisi ve yeni "IntelliLux Led-Matrix" far teknolojisiyle fuarda boy gösterecek. 

Bir diğer Alman, Volkswagen de fuarda yeni Volkswagen Tiguan'i tanıttı. Modern güvenlik ekipmanlarının tamamının sunulacağı otomobilde ayrıca akıllı telefonların entegre edileceği bir ara yüz de yer alacak.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Çok Okunan Haberler

title