637. Mimar Sinan'ı Anma ve Evliyalar Günü

637. Mimar Sinan'ı Anma ve Evliyalar Günü

Mimarsinan'ı Anma ve Evliyalar Günü, Mimarsinan Evliyalar Bölgesi'nde yaklaşık 10 bin kişinin katılımı ile kutlandı.

637. Mimar Sinan'ı Anma ve Evliyalar Günü

Programa Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç'ın yanı sıra, Erciyes Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Hasan YETİM,İl Müftüsü Ali Maraşlıgil,İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmet Taymuş,Melikgazi İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Dikmen,Ak Parti Melikgazi İlçe Başkanı Timur Barlas, Ak Parti Kadın Kolları İl Başkanı Venhar Pakırtaşı, Meclis üyeleri, muhtarlar ve kalabalık bir vatandaşlar topluluğu katıldı.

50 kazanda,80 kişilik bir ekip tarafından saat 04:00'de başlayan ve yaklaşık 8 saatlik bir çalışma ile hazırlanan etli bulgur pilavı için 3.500 kğ. bulgur, 2.500 kğ et, 500 litre Zeytinyağı, 500 kğ. Tereyağı,300 kg.salça,250 kğ. toz biber,250 kğ. yaprak biber,200 kg tuz ve 10 ton odun kullanıldı. Ayrıca 15.000 adet ayran ve 15.000 adet su'da anma gününe gelen katılımcılara ikram edildi.

Şehir içi ve dışından yaklaşık 10.000'e yakın kişinin katıldığı ve bir şenlik havası içerisinde kutlanan programda, evliyaların mezarları başında dualar ile anıldığını,İl Müftülüğü Türk Tasavvuf Musikisi korosu ve Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımının verdiği konserlerin katılımcılar tarafından ilgili ile izlendiği belirten Başkanı Memduh Büyükkılıç, "50 kazanda pişirilen bulgur pilavı her kazanın 1000'er kişilik olması ile yaklaşık olarak 50.000 kişiye yetecek şekilde pişirildi. Vatandaşlarımız, Allah dostlarının, evliyaların himmeti ile şifalı olduğuna inanılan pilavı afiyetle yediler. Huzur içerisinde nice evliyalar gününe erişmeyi, birliğimize, beraberliğimize, kardeşlik ve dayanışmamıza vesile olmasını temenni ediyoruz. Bugün ayrıca Babalar günü, bütün babaların babalar gününü de bu vesile ile kutluyorum." dedi.

Pilavların pişirildiği kazanları dolaşan Başkan Memduh Büyükkılıç, vatandaşlarla sohbet ederek, Erciyes Üniversitesi Rektör Vekili Prof.Dr. Hasan Yetim ve Ak Parti Melikgazi İlçe Başkanı Timur Barlas ile birlikte pilav dağıttı.Hazırlanan pilav vatandaşların yoğun ilgisi nedeniyle yaklaşık bir saatin içerisinde tükendi.

Etli bulgur pilavlarını afiyetle yiyen vatandaşlar ise Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç ve emeği geçen herkes teşekkür ederek, bu geleneğin daha uzun yıllar sürdürülmesi istediler.