En Yaşlı Astronot! 60 Yaşındaki İtalyan Dünya'ya Döndü

En Yaşlı Astronot! 60 Yaşındaki İtalyan Dünya'ya Döndü

Avrupa'nın en yaşlı astronotu Paolo Nespoli, Uluslararası Uzay İstasyonu'nda 139 gün kaldıktan sonra Perşembe sabahı evine geri döndü.

60 yaşındaki İtalyan astronot, Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan dönerken NASA'dan gelen mürettebat Randy Bresnik ve Roscosmos'dan Sergei Ryazansky ile birlikte üç saat geçirdi.

HER ŞEYİ YAKINDAN TAKİP EDİLDİ

Bu, Nespoli'nin uzaydaki üçüncü göreviydi ve vücudu, gözleri, uyku düzeni, yeme alışkanlıklarını, uzayda hayatına nasıl adapte olduğunu anlamaya çalışan bilim insanları tarafından yakından takip ediliyordu.

UZAYDA PİZZA BİLE YAPTI

Nespoli kendisini bizzat bilime adamakla kalmayıp, Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki Colombus bilim laboratuvarı modülünde 60 deney gerçekleştirdi.

Görevin en önemli noktaları arasında, pencereden fotoğraf çekerken, Dünya atmosferinde yanan bir meteoroid görüntüsünü yakalaması Yer Kontrol'e evindeki yemekleri özlediğini bildirdikten sonra meslektaşlarına yaptığı İtalyan pizzası var.

YAKINDA EMEKLİ OLACAK

Nespoli, gezegenden 400 kilometre yükseklikte toplam 94 milyon 136 bin 260 kilometre yol katetti. Astronotun, görev süresinin 313. gününü tamamladıktan sonra emekli olması bekleniyor.