60. Cannes Film Festivali Sona Erdi

60. Cannes Film Festivali Sona Erdi

60. Cannes Film Festivali, Bu Akşam Düzenlenen Ödül Töreniyle Sona Erdi.

60. Cannes Film Festivali Sona Erdi

60. Cannes Film Festivali, bu akşam düzenlenen ödül töreniyle sona erdi.

Festivalde, en büyük ödül olan Altın Palmiye'yi, Romanyalı yönetmen Christian Mungiu'nun, komünist rejim döneminde kaçak kürtajı anlatan "4 ay, 3 hafta, 2 gün" isimli filmi kazandı.

Altın Palmiye'den sonra gelen büyük ödül de Japon yönetmen Naomi Kawase'nin çektiği "La foret de Mogari" isimli filmine verildi.

Festivalde Fatih Akın'ın, "Yaşamın Kıyısında" isimli filmi de en iyi senaryo ödülünü kazandı.

Akın, ödül töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'ye bir mesajı olduğunu belirterek, "22 Temmuz seçimlerinden önce ülkeme birlik ve dayanışma mesajı gönderiyorum" dedi.

Bu ödüle layık görüldüğü için mutlu olduğunu kaydeden ve ödülün kendisini cesaretlendirdiğini ifade eden Akın, "Daha fazla senaryo yazmalıyım" dedi.

Yarışmada, jüri, en iyi erkek oyuncu ödülünü de "Le Bannissement" isimli filmindeki performansıyla Rus aktör Konstantin Lavronenko'ya verdi.

En iyi kadın oyuncu ödülüne Jeon Do-yeon, "Secret Sunshine" filmindeki performansıyla layık görüldü.

Beyaz perdeye en iyi aktarılan film ödülünü, Amerikalı yönetmen Julian Schnabel'in çektiği "Le scaphandre et le papillon" isimli eseri kazandı.

Bu yıl 60.sı yapılan film festivalinde, özel ödülü, "Paranoid Park" isimli filmi çeken yönetmen Gus Van Sant kazandı.

Jüri ödülü, İranlı yönetmen, Marjane Satrapi'nin "Persepolis" ve Meksikalı Carlos Reygadas'ın çektiği "Lumiere silencieuse" isimli filmlere verildi.

Altın kamera ödülünü de İsrailli Edgar Kertel, "Les Meduses" isimli filmdeki başarısıyla kazandı.

Kaynak: AA