6 Yıl Önce Tarihi Eser Kaçakçılarının Yapmış Olduğu Kazı Sırasında Ortaya Çıkan Antik Kent, Keşfedilmeyi Bekliyor
Haberler » Güncel » Haber

6 Yıl Önce Tarihi Eser Kaçakçılarının Yapmış Olduğu Kazı Sırasında Ortaya Çıkan Antik Kent, Keşfedilmeyi Bekliyor

Manisa'nın Saruhanlı İlçesine Bağlı Büyükbelen Beldesinin Gürköyü Mevkisinde Bir Tarlanın İçinde Bulunan Yazlık Dam Evinin Altında, 6 Yıl Önce Tarihi Eser Kaçakçılarının Yapmış Olduğu Kazı Sırasında Ortaya Çıkan Antik Kent Keşfedilmeyi Bekliyor.

6 Yıl Önce Tarihi Eser Kaçakçılarının Yapmış Olduğu Kazı Sırasında Ortaya Çıkan Antik Kent, Keşfedilmeyi Bekliyor

Manisa'nın Saruhanlı ilçesine bağlı Büyükbelen beldesinin Gürköyü mevkisinde bir tarlanın içinde bulunan yazlık dam evinin altında, 6 yıl önce tarihi eser kaçakçılarının yapmış olduğu kazı sırasında ortaya çıkan antik kent keşfedilmeyi bekliyor.

2002 yılında varlığının farkına varılan ve M.S. 4. yüzyıllardan kalma antik kent bulunduğu sanılan bölgede, uzmanların araştırmada bulunması istendi.

Büyükbelen Belde Belediye Başkanı Süleyman Çınar, "Yaklaşık 6 yıl önce bu bölgede tarihi eser kaçakçıları, kaçak kazı yaparken çeşitli tarihi eserler ortaya çıkarmışlardı. Bunların arasında desenli mozaik taşları (geyik, balık, kuş, yılan başı figürleri) ve daha çok sayıda tarihi eser vardı. Toprağın altında M.S. 4. yüzyıllardaki Roma dönemine ait bir şehir olduğu tahmin ediliyor. Ancak antik kentin ortaya çıktığı dönemden bu yana bölgede hiçbir çalışma yapılmadı. Burasının Salihli ilçesi sınırlarında bulunan ve dünyada ilk paranın basıldığı yer olan Sart Antik Kenti'nin bir kolu olduğunun düşünüyoruz.'' dedi.

Kazı sırasında meydana çıkan eserlerin toprakla tekrar kapatıldığını belirten Başkan Çınar, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü uzmanlarınca incelenmesini istedik. Eğer buradaki eserler gün yüzüne çıkarılırsa beldemiz bir turizm merkezi haline gelebilir'' diye konuştu.

Büyükbelen beldesinde tarımla uğraşan ve tarihi eserlerin çıkarıldığı yerin yanında tarlası bulunan Zekeriya Yılmaz, "Dedelerimizin bize anlattığına göre buralarda Sart Kralı'nın oğluna ait bir köy varmış. Gürköyü adıda oradan kalma. Bu tarihi eserlerde o yıllardan olsa gerek. Buraları kazılsa daha çok eserler çıkar.'' şeklinde konuştu. (CİHAN)