6. Tarım ve İnsan Fotoğraf Yarışmasında Dereceye Girenlere Ödül

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Denizbank işbirliğinde 6. sı gerçekleştirilen "Tarım ve İnsan" temalı fotoğraf yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi.

6. Tarım ve İnsan Fotoğraf Yarışmasında Dereceye Girenlere Ödül
04.12.2014 17:02 | Son Güncelleme: 04.12.2014 17:41

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Denizbank işbirliğinde bu yıl 6'ncısı gerçekleştirilen "Tarım ve İnsan" temalı fotoğraf yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, ödül töreni ve sergi açılışında yaptığı konuşmada, tarım ve insan ilişkisini fotoğraf sanatı üzerinden ebedileştirmek amacıyla 6 yıldır aynı temada yarışma düzenlediklerini ifade etti.

Tarımın, insanın tabiatla ilişkisini düzenleyen temel faaliyet olduğuna işaret eden Eker, "Modern zamanlarda biz, topraktan da tabiattan da ayrı düştük. Hayatın ağır yükünü hissettiğimizde aslında dönüp rahatlayabileceğimiz tek alan toprak ve tarımdır" diye konuştu.

Eker, 2014 yılının Birleşmiş Milletler Gıda Tarım Örgütü tarafından "aile çiftçiliği" yılı olarak belirlendiğini anımsatarak, aile çiftçiliğinin küresel gıda güvenliği, ekolojik çevre, sosyal hayat ve kültürel çeşitlik açısından çok önemli olduğunu anlattı.

Türkiye'de genç nüfusun giderek topraktan ayrı düştüğüne dikkati çeken Eker, şunları kaydetti:

"Biz istiyoruz ki tabiatla ilişkileri daha güçlü olsun. Toprakla bağları daha kuvvetli olsun. Tabiatın hikmetini, sırrını daha iyi kavrar, daha güzel benimsersek, insanların kendi aralarındaki ilişkilere de bunun çok pozitif katkısı olur. İhtiyacımız olan her şey tabiatta zaten var. Biz, oraya hilkat ve irfan gözüyle bakarsak oradaki hikmeti çok daha iyi kavrar, oradaki bilgiyle çok daha mücehhez hale geliriz."

Denizbank Genel Müdür Yardımcısı Burak Koçak da tarımın önemi konusunda toplumsal ve bireysel bilinci artırmak amacıyla düzenlenen yarışmaya 569 kişinin, 2 bin 552 eserle katıldığını belirterek, sosyal duyarlılığın artması açısından bunu çok önemsediklerini ifade etti.

Konuşmaların ardından yarışmada dereceye girenlere ödülleri ve plaketleri verildi. Bakan Eker, daha sonra açılışını yaptığı sergiyi gezdi.

Devlet Sanatçısı Ozan Sağdıç, Fotoğraf Sanatçısı Mehmet Arslan Güven, Denizbank Kültür Sanat Danışmanı Perihan Yücel ve Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanı Halil İbrahim Gül'den oluşan seçici kurul tarafından değerlendirmeye alınan bin 653 eserden ödüle layık görülenler şöyle:

Genel Kategori:

1. İlhan Turan

2. Kemal Özkılıç, Sare Kural

3. Caner Başer, Çetin Alkılıç

Çiftçi Üretici Ödülü:

Kemal Kenan Ustaoğlu, Sabri Altun

Aile Çiftçiliği Ödülü

Fuat Yetkin, Zeki Yavuzak

Öğrenci Ödülü

Hasan Zer, Necati Enes Miletli

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Çalışanları Ödülü:

Dursun Ali Akpınar, Hatice Akyol

- Denizbank Özel Teşvik Ödülü

Kadir Remzi Erten, Yakup Yener

Denizbank Çalışanları Ödülü

Hüseyin Uysal, Mehmet Ali Şengül, Mesut Saraç - Ankara

Kaynak: AA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Şu an buradasınız: 6. Tarım ve İnsan Fotoğraf Yarışmasında Dereceye Girenlere Ödül - Ekonomi
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 6.8.2020 00:47:00. #1.14#
title