6 Bilim Kadınına 15 Bin Dolar Burs

6 Bilim Kadınına 15 Bin Dolar Burs

L’Oréal Türkiye tarafından 12 yıldır hayata geçirilen Bilim Kadınları İçin burs programı, bu yıl da araştırmaları ile gelecek vaad eden 6 başarılı Genç Bilim Kadını’nın projelerini burs ile destekliyor.

6 Bilim Kadınına 15 Bin Dolar Burs

Uluslararası alanda 16 yıldır sürdürdüğü “Bilim Kadınları İçin” projesi ile dünyanın her yerinden araştırmacı bilim kadınlarını teşvik eden L’Oréal, Türkiye’deki gelecek vaad eden 6 başarılı Genç Bilim Kadını’nı burs programı ile destekleyecek. Ankara Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Bala Gür Dedeoğlu, Hacettepe Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Eda Çelik Akdur, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Derya Burcu Hazer, Ege Üniversitesi’nden Doç. Dr. Şule Erten Ela, Bilecik Üniversitesi’nden Doç. Dr. Nurcan Çalış Akbaş ve Marmara Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Asuman Çelik Küçük’ün burs almaya hak kazandığı program kapsamında L’Oréal, bugüne kadar 110 ülkeden 2 binden fazla kadına ulaştı. L’Oréal Türkiye tarafından 12 yıldır hayata geçirilen Bilim Kadınları İçin burs programında bu yıl ile birlikte 72 bilim kadınının araştırması teşvik edildi. Burs programına yaşam ve malzeme bilimleri alanlarında katılan ve projeleri seçilen 6 bilim kadını, L’Oréal Türkiye’den 15 bin dolar değerinde burs almaya hak kazandı.

Bilim araştırmalarının yüzde 29’u kadın

L’Oréal Vakfı, bu yıl Boston Danışma Grubu ile birlikte bilim sektöründeki kadınların pozisyonu üzerine uluslararası bir raporun sonuçlarını yayınladı. Bilimde cinsiyet eşitsizliği ve kadınların eğitim yaşamlarının ya da kariyerlerinin hangi döneminde bilimden uzaklaştıklarına dair çok kapsamlı ve ilginç bir araştırma gerçekleştirildi. Bu araştırmada son 10 yılda kadınların bilimsel araştırmalardaki oranının yalnızca yüzde 12 arttığı görülüyor. Bilim kariyerinin her aşamasında kadınların az temsil edildiği görülen raporda, lisede bilim konusunda uzmanlaşmış kadın oranı ortalamada iken üniversitede yüzde 32’ye, master aşamasında yüzde 30’a ve doktorada yüzde 25’lere düştüğü görüldü. Rapora göre bilim alanındaki araştırmacıların yüzde 29’unun kadın görülürken, nobel ödülü kazananların ise sadece 3’ünün kadın olduğu sonucuna ulaşıldı. L’Oréal Türkiye’nin Burs programına ilişkin detaylı bilgiler www.facebook.com/lorealturkey adresinden takip edilebilir.