Bankaların Kredilerde Uygulayacağı İndirim Sonrası 500 Bin TL'lik Kredide 100 Bin TL Cepte Kalacak

Bankaların Kredilerde Uygulayacağı İndirim Sonrası 500 Bin TL'lik Kredide 100 Bin TL Cepte Kalacak

Enflasyonla mücadele kapsamında tüm bankalar, firmalar tarafından yüksek faizle kullanılan kredilerin faiz oranlarında yüzde 10 indirim yapma kararı aldı. 10 Ekim'den itibaren başlayan uygulama sonrası 5 yıl vadeli 500 bin TL`lik kredide şirketlerin cebinde kalacak para 100 bin TL`yi bulacak.

Enflasyonla Mücadele Programı kapsamında tüm bankalar 10 Ekim'den itibaren firmalara kullandırmış olduğu yüksek faizli kredilerin faizlerinde yüzde 10'luk indirime gitmeye başladı. Buna göre indirimler sonrası 5 yıl vadeli 500 bin TL'lik kredide şirketlerin cebinde kalacak para 100 bin TL'ye kadar çıkacak.

BANKALAR BİRLİĞİNDEN DESTEK GELDİ

Enflasyonla Mücadele Programı kapsamında Koç, Sabancı gibi ülkenin önde gelen gruplarının da yer aldığı binden fazla şirket yüzde 10'dan başlayan indirim ile enflasyonun düşürülmesine katkı vermek için sıraya girdi. Markalar tüm satış kanallarında bakanlığın enflasyonla mücadele logosu kullanarak indirim oranlarını ürünleri ve hizmetleri üzerinden yansıtmaya başladı. Dev kampanyada dikkat çeken bir indirim kararı da Türkiye Bankalar Birliğinden geldi. Alınan karar ile 'Enflasyonla Mücadele Programı' kapsamında kredi faizlerinde indirime gidileceği açıklandı.

YÜZDE 10 İNDİRİM YAPILACAK

Kredilerde yapılacak indirim şimdilik sadece firmaların kullandığı kredileri kapsıyor. Bankalar uygulama kapsamında firmalara yüksek faizle kullandırdığı kredilerde yüzde 10 indirim yapacak.

İNDİRİM 10 EKİM'DE BAŞLADI

Tüm bankaların uygulayacağı indirimler 1 Ağustos'tan sonra yüksek faizle kullandırılmış olan kredileri kapsıyor. Yüzde 10'luk indirim 10 Ekim'den itibaren vade sonunu beklemeden kredi sözleşmelerinden düşülmeye başladı.

500 BİN TL'LİK KREDİDE 100 BİN TL CEPTE KALACAK

Düzenleme çerçevesinde yıllık yüzde 40 oranında kredi kullanan firmanın faiz oranı yüzde 10'luk düşüşle yüzde 36'ya gerileyecek. Bu da 5 yıl vadeli 500 bin TL'lik bir kredide vade sonunda yaklaşık 100 bin TL gibi bir rakamın firmanın cebinde kalacağı anlamına geliyor.