Bedelli Askerlik Yapacaklara Temel Askerlik Eğitimi Kapsamında 'Kadına Şiddet' Semineri Verilecek

Bedelli Askerlik Yapacaklara Temel Askerlik Eğitimi Kapsamında 'Kadına Şiddet' Semineri Verilecek

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Milli Savunma Bakanlığı işbirliğinde, bedelli askerlik yapacaklara 21 günlük temel askerlik eğitiminde 'kadına yönelik şiddetle mücadele' seminerleri verilecek.

"Şiddete karşı sıfır tolerans" ilkesiyle, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Milli Savunma Bakanlığı ortak projeyle bedelli askerlikten yararlanacaklara "Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele" konusunda farkındalık seminerleri verilecek. Zorunlu eğitimler kışlalarda gerçekleştirilecek. 40 ilde başlayacak seminerlerin tüm bedelli askerlik celplerinde uygulanması, bu yolla da bedelli askerlik uygulamasından faydalanan herkese ulaşılması hedefleniyor.

25 BİNİN ÜZERİNDE KAMU GÖREVLİSİNE ULAŞILDI

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 2018'in başından bu yana kamu personelinin kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda bilgi ve farkındalığının artırılması amacıyla 81 ilde gerçekleştirilen "Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Eğitimleri" ile 25 binin üzerinde kamu görevlisine ulaşıldığını belirtti.

"500 BİNİN ÜZERİNDEKİ ERE SEMİNER VERİLECEK"

Selçuk; "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın da belirttiği üzere; 'Kadına ve çocuklara yönelik saldırılar insanlık suçudur'. Bu nedenle, kadına karşı şiddetle mücadele kapsamında geniş bir yelpazede çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Farkındalık artırma faaliyetleri çerçevesinde Milli Savunma Bakanlığı ile de güçlü bir işbirliği gerçekleştiriyoruz. Bu kapsamda, 21 günlük temel askerlik eğitimi alacak 500 binin üzerinde ere "Aile İçi ve Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Semineri" verilmesi konusunda mutabakata vardık." dedi.

40 İLDE BAŞLAYACAK SEMİNERLER TÜM BEDELLİ ASKERLİK CELPLERİNDE UYGULANACAK

40 ilde başlayacak seminerlerin tüm bedelli askerlik celplerinde uygulanması, bu yolla da bedelli askerlik uygulamasından faydalanan herkese ulaşılması hedefleniyor.

Bakanlık uzmanları tarafından verilecek eğitimlerde, 'Aile İçi ve Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele', 'Erken Yaşta ve Zorla Evliliklerle Mücadele', 'Kadın-Erkek Eşitliği', 'Ulusal Mevzuat ve Başvuru Mekanizmaları' konuları ele alınacak.