50 Senede 3 Ay Yaşlanmanız Mümkün

50 Senede 3 Ay Yaşlanmanız Mümkün

Yüksek hızlarda yapılacak bir uzay yolcuğu ile zamanı oldukça yavaşlatmak mümkün.

Uzay yolculuğu, insanlığın çok eski zamanlardan beri süregelen hayali. Uzak gezegenlere yapılacak yolculuklar ve hatta orada yaşama fikri heyecan verici olsa da bunun önünde aşılması gereken pek çok engel var. Onlarca, hatta yıllarca ışık yılı uzaklığa sahip mesafeler ise bunun başında geliyor.

50 SENEDE SADECE 3 AY YAŞLANABİLİRSİNİZ

Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü'nden Yar. Doç. İbrahim Semiz dün CNN TÜRK'te katıldığı programda uzay seyahati ile ilgili ilginç bigiler verdi. Işık hızını geçmenin mümkün olup olmadığının konuşulduğu tartışmada Yar. Doç. Semiz, bir uzay gemisinde ne kadar hızlı giderseniz zamanın o kadar yavaşlayacağını söyledi. Işık hızını geçmenin mümkün olmadığını söyleyen Semiz, dünyadan ışık hızına çok yakın bir hızla 50 ışık yılı mesafedeki bir gezegene gittiğinizde, siz sadece 3 ay yaşlandığınız halde dünyada 50 yıl geçmiş olacağını söyledi. 3 ayda gidip 3 ayda geri geldiğiniz takdirde dünyada 100 sene geçmiş olacağını ve muhtemelen tanıdığınız herkesin ölmüş olacağını söyleyen Semiz, sizin ise sadece 6 ay yaşlanmış olarak geri döneceğinizi belirtti.

ŞİMDİLİK HAYAL

Bugünün teknolojisi ile bu hızlara erişmemiz ise henüz sadece bir hayal. Işık hızının saniyede yaklaşık 300 bin km olduğunu düşünürsek, şimdiye kadar en yüksek hıza ulaşan uydu Helios 2'nin saniyedeki hızı sadece 67 km olarak kayıtlara geçmişti.