50 Santimlik Bağırsak 100 Santime Uzatıldı

50 Santimlik Bağırsak 100 Santime Uzatıldı

50 Santimlik Bağırsak 100 Santime Uzatıldı
Demirören Haber Ajansı - Haberler | Sağlık

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Türkiye'de İlk Kez Yapılan Ameliyatla, 49 Yaşındaki Erol Öztürk'ün 50 Santim Olan İnce Bağırsağı, 100 Santime Uzatıldı

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Türkiye'de ilk kez yapılan ameliyatla, 49 yaşındaki Erol Öztürk'ün 50 santim olan ince bağırsağı, 100 santime uzatıldı.

Antalya Adliyesi'nde görevli 3 çocuk babası Erol Öztürk'ün normalde 2.5- 3 metre civarındaki ince bağırsağını besleyen ana atardamarda pıhtı nedeniyle tıkanma meydana gelince, bağırsağın 50 santim dışında çürüyen bölümü ameliyatla kesilerek çıkartıldı. Hastanın o günden sonra 50 santim kalan bağırsağı, Aralık 2009'da Türkiye'de ilk kez Akdeniz Üniversitesi'nde yapılan ameliyatla 100 santime uzatıldı.

Dünyada sadece 15 hastaya uygulanan, ancak 10'unda başarıya ulaşılan yöntemi hastasında uygulayarak büyük bir başarıya imza atan AÜ Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Okan Erdoğan, 1 yıl önce gerçekleştirdiği ameliyat sonucunun başarıya ulaşması üzerine ameliyatı makale haline getirerek tüm dünyaya duyurdu.

Hastanın bağırsağının, uçurtma kuyruğundaki kesikler gibi 2'şer santim arayla kesilerek uzatma işleminin yapıldığını belirten Prof.Dr. Erdoğan, "Bu yöntemi kullanmasaydık hastamıza ince bağırsak nakli yapmak gerekiyordu. Bu da mümkün değildi. Hastamız sadece damardan besleniyordu. Zamana karşı yarıştık. 4-5 ay damardan beslendi. 5 ay sonra da ameliyatını gerçekleştirdik ve 1 ay sonra ağızdan beslenmeye başladı. Hastanın son durumu çok iyi. Türkiye'de bir ilki başarmanın mutluluğunu hastam ve ailesiyle birlikte yaşıyoruz" diye konuştu.

Çok zor günler geçirdiğini ve damardan beslenme dönemlerinde enfeksiyonla uzun süre mücadele ettiğini söyleyen Erol Öztürk ise "Ameliyattan çıktıktan 4-5 ay sonra çalışmaya başladım. Bu hastalığa yakalandığımda 96 kiloydum, 67 kiloya kadar düştüm. Şu an 71 kiloya ulaştım. Bağırsaklarımdaki hassasiyet ve aldığım ilaçlar nedeniyle günde 4-5 kez tuvalet ihtiyacı duyuyorum. Bu nedenle selülozik ihtiva eden sebzelerden uzak duruyorum. Patates, et ve katı gıdalarla besleniyorum. Günlük hayatımı normal sürdürebiliyorum. Su ve çay içmek artık benim için lüks değil" diye konuştu. Eşinin yaşam mücadelesinde onu yalnız bırakmayan 3 çocuk annesi Tülay Öztürk ise şöyle dedi:

"1 yıl önce eşimi hayatta tutabilmenin mücadelesini verirken şimdi sağlık haberini vermek için burada bulunmak büyük bir keyif. Geçen acılı günleri unutmak ve hiç hatırlamamak istiyorum. Ameliyat öncesinde yaklaşık 100 kilo olan eşimin her geçen gün eridiğini görmek çok acı veriyordu. Çocuklarımla dua etmekten başka çaremizin olmadığını düşünürken, Prof.Dr. Okan Erdoğan'ın gerçekleştirdiği ameliyatla yeniden hayata döndük. Bu eşimin ve ailesinin yeniden doğuşu oldu. Teşekkür ediyorum. Türkiye'de bir ilki başaran hocamıza da teşekkür ediyorum."

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Çok Okunan Haberler

title