50 Kişilik Pide
Haberler » Yaşam » Haber

50 Kişilik Pide

Bursa'da bir ekmek fırını, Ramazan ayında normal pidelerin yanı sıra 50 kişiye yetebilecek büyüklükte, her biri 330 gram ağırlığındaki 40 pide hamurundan, 2 metre 40 santim uzunluğunda pide üretiyor.

50 Kişilik Pide

Bursa'da bir ekmek fırını, Ramazan ayında normal pidelerin yanı sıra 50 kişiye yetebilecek büyüklükte, her biri 330 gram ağırlığındaki 40 pide hamurundan, 2 metre 40 santim uzunluğunda pide üretiyor. Dev pideyi 40 liradan satışa sunduklarını belirten fırın sahibi Sait Gözaydın, pideleri kalabalık ailelerin bir araya gelip ortaklaşa aldıklarını söyledi.

Merkez Yıldırım İlçesi Yavuzselim Mahallesi'ndeki Seferoğulları Unlu Mamuller ve Ekmek Fırını'nın sahibi Sait Gözaydın, dev pideden her gün 2- 3 adet ürettiklerini belirtti. Bursa'da sadece kendilerinin bu kadar büyük bir pide yaptığını ileri süren Gözaydın, "Bizim baba mesleğimiz olan fırıncılığı ben 23 yıldır yapıyorum. Ramazan aylarında kalabalık ailelere satmak üzere büyük pide yapıyorum. Normal pideden çok daha ucuz olan bu pideleri kalabalık aileler ortaklaşa alıp paylaşıyorlar. İftar yemeği veren işyerlerine de satış yapıyoruz" dedi.

Dev pideye gurbetçilerin de büyük ilgi gösterdiğini belirten Sait Gözüydın, izin sonrası Almanya'ya giden bazı ailelerin satın aldıkları pideleri yakınlarına götürdüklerin söyledi.

Erdoğan PAÇİN - BURSA / DHA