50 Bin Suriyeli Bayram İçin Ülkesine Gitti

50 Bin Suriyeli Bayram İçin Ülkesine Gitti

Türkiye’nin dört bir tarafından Kilis’e gelen Suriyeliler, Kurban Bayramı için Öncüpınar Sınır Kapısı’ndan ülkelerine gitti.

50 Bin Suriyeli Bayram İçin Ülkesine Gitti

Türkiye'nin dört bir tarafından Kilis'e gelen Suriyeliler, Kurban Bayramı için Öncüpınar Sınır Kapısı'ndan ülkelerine gitti. Şu ana kadar 50 bin Suriyeli sınırdan geçiş yaparken, sınır kapısında izdiham ve yoğunluk devam ediyor.

Geceden kuyruğa giren Suriyeliler sınırda izdihama neden oldu. Sabah saatlerinden itibaren asker ve polisler izdihamın sona ermesi, yaşlı, engelli ve çocukların ezilmesini önlemek için büyük çaba sarf etti. Polis ve askerler, Suriyelileri küçük gruplar halinde işlemlerin yapıldığı noktaya götürdü.

Kurban Bayramı'nı ülkelerinde geçirmek için Kilis Valiliğine başvuran 67 bin Suriyeliden 50 bini Suriye'nin Azez, Mare, Soran, Aktarin, Çobanbey, Cerablus ve El Bab bölgelerine gitti.

Öte yandan, Öncüpınar Sınır Kapısı'nda kurulan sağlık merkezinde bulaşıcı hastalıklara karşı 0-15 yaş grubundaki Suriyeli çocukların eksik aşıları yapılıyor. 30 Ağustos tarihe kadar toplamda 67 bin kişinin Suriye'ye geçmesi bekleniyor. - KİLİS