5 Vakıf Üniversitesinin Kurulmasıyla İlgili Yasa Tasarısı Kanunlaştı

5 Vakıf Üniversitesinin Kurulmasıyla İlgili Yasa Tasarısı Kanunlaştı

TBMM Genel Kurulu'nda 5 Özel Vakıf Üniversitesi Kurulmasıyla İlgili Kanun Tasarısı Yasalaştı. Buna Göre İstanbul'da Özyeğin, İstanbul Aydın, Acıbadem, İstanbul Arel; İzmir'de de İzmir Üniversitesi Adı Altında Özel Vakıf Üniversitesi Kurulacak.

5 Vakıf Üniversitesinin Kurulmasıyla İlgili Yasa Tasarısı Kanunlaştı

TBMM Genel Kurulu'nda 5 özel vakıf üniversitesi kurulmasıyla ilgili kanun tasarısı yasalaştı. Buna göre İstanbul'da Özyeğin, İstanbul Aydın, Acıbadem, İstanbul Arel; İzmir'de de İzmir Üniversitesi adı altında özel vakıf üniversitesi kurulacak.

Ayrıca, TBMM Plan Büteç Komsiyonu'nda bugün görüşülerek kabul edilen ve 17 ile üniversite kurulmasını öngören yasa tasarısı da önümüzdeki günlerde Genel Kurul'a getirilerek yasalaştırılacak. Tasarının da seçimlerden önce Genel Kurul'da yasalaştırılması bekleniyor. Bu tasarıya göre; Karaman (Karamanoğlu Mehmet Bey), Ağrı (Ağrı Dağı Üniversitesi), Sinop, Siirt, Nevşehir, Karabük, Kilis, Çankırı (Karatekin Üniversitesi, Artvin, Bilecik, Bitlis, Eren Üniversitesi), Kırklareli, Osmaniye, Bingöl, Muş

(Alparslan Üniversitesi), Mardin (Artuklu Üniversitesi) ve Batman'da üniversite kurulacak. Yeni kurulacak 17 üniversite dolayısıyla akademik, idari ve döner sermaye alanlarında, yaklaşık 30 bin kadro ihdas edilecek. Bu üniversitelere bağlanan yükseköğretim kurumlarının teşkilatı, mevcut kadroları, ödenekleri, bina ve tesisleri, araç ve gereci ile her türlü taşınır ve taşınmaz malları, başka bir işleme gerek kalmaksızın, bağlandıkları üniversitelere devredilecek.

Ayrıca Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'ne 450, Selçuk Üniversitesi'ne de 500 akademik kadro ihdas edilecek; bu üniversitelere idari kadro da verilecek. Yine Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi, Giresun Üniversitesi ve Yozgat Bozok Üniversitesi rektörlüklerine bağlı tıp fakülteleri kurulması ve bu fakülteler için kadro ihdas edilmesi de yasal düzenlemeyle mümkün olabilecek.

(AU-OK-OK-Y)

Kaynak: İHA