5. Uluslararası Görsel Müzik Festivali

5. Uluslararası Görsel Müzik Festivali

VJ Fest İstanbul, İstanbul'un video ve müzik alt kültürlerine bir katkı yapmak amacıyla Haziran 2008'de başlatılmıştır.

5. Uluslararası Görsel Müzik Festivali

12-16 Haziran 2012 http://vjfestist.org

İstanbul'un gelişmekte ve küreselleşmekte olan müzik ve eğlence kültürünün ihtiyaçlarından biridir. Görselliğin ve müziğin uyumunun teknolojik araçlarla dışa vurulması olarak tanımlanabilen video jokeylik, günümüzün yeni sanat dallarından biridir. Bu sanat dalının yeni bir meslek olarak icra edilmesi, onun ait olduğu teknik ve kültürel eylem alanının gelişimine yön verebilecek zenginlikte bir iletişim sanatı olmasını sağlayacaktır. Bu yüzden de VJ'liğin yakın gelecekte büyük dünya şehirlerinin kültürel yaşamında önemli bir yer edinmesi beklenmelidir.

12-16 Haziran 2012'de gerçekleşecek festivale Almanya, Andora, Avusturya, Bosna Hersek, Hollanda, İspanya, Meksika, Polonya ve Türkiye'den kırktan fazla işitsel ve görsel medyada işler üreten sanatçılar katılacaktır.

Dünyanın belli başlı şehirlerinde giderek artan video sanatı gösterilerinden bazı örnekleri İstanbul sokaklarında gerçekleştirmek için birçok insanın uğrak yeri olan Hazzo Pulo Pasajı ve Galata Kulesini seçtik. 12-13 Haziran'daki ışıklı yansıtmalara canlı müzik eşlik edecektir. Bu yıl Goethe Enstitüsü'nün desteklediği Mayer+Empl projesi mimariye yapılacak video yansıtma tekniği ile festivalin en önemli etkinliği olarak programda yer alacaktır. Alishya keman, Bulgaristan'dan müzisyenler telli ve vurmalı çalacaklar, Enzo Ikah söyleyecek.

14 Haziran'da Tarlabaşı Sakızağacı sokakta, zorla yerinden ettirilmis, zorla kamulastırılmış ya da ucuza kapatılıp insanların ellerinden alınmış evlerin olduğu yerde, boş bir binanın içinde mimari geometriyi kullanıp video yansıtacağız. Yerel grup Ssbunderground ve Bulgaristan'dan Surya Project canlı müziğiyle eşlik edecek.

15 Haziran'da Şişhane Metrosu İstiklal Caddesi çıkışında (Şahkulu Bostanı sok.) etkileşimli videolar sergilenecek, bunlara seyircinin katılmasını bekliyoruz. Etkinlikler sokak müzisyenlerinin de katılımına açıktır. 16 Haziran'da festival dans partisi ise Peyote'de. VJ-DJ setleri ve Audio-Video performanstan oluşan renkli ve ışık dolu parti herkese açıktır.

Türkiye ve Hollanda arasındaki diplomatik ilişkilerin başlamasının 400. yılı kutlamaları kapsamında Hollanda Konsolosluğu'nun desteğiyle Street Art İstanbul festivaliyle işbirliği içinde üç grafiti sanatçısı da VJ FEST'e katılıyorlar. İstiklal Cad. Postacılar Sokaktaki konsolosluk duvarını Hollandalı ve Türk sanatçılar mutlu bir gelecek için boyayacaklar.