5 Nisan Avukatlar Günü

TÜRMOB Genel Başkanı Sanlı: "Avukatlarımız, yargının ve hak aramanın temel unsurlarıdır"

5 Nisan Avukatlar Günü

Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) Genel Başkanı Nail Sanlı, vatandaşların savunma hakkını adil bir şekilde kullanmalarını sağlayan avukatların, yargı bağımsızlığının güvencesi, çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşmanın, yargının ve hak aramanın temel unsurları olduğunu ifade etti.

Sanlı, 5 Nisan Avukatlar Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında, adalet ve demokratik sistemin temel taşlarından yargının ve savunma hakkının uygulayıcısı avukatlık mesleğinin son zamanlarda daha da önem kazandığını belirtti.

Avukatların adaletin tecelli etmesinde en etkin rolü üstlendiğini ifade eden Sanlı, şunları kaydetti:

"Avukatlarımız, vatandaşların savunma hakkını adil bir şekilde kullanmalarını sağlayarak yargı bağımsızlığının güvencesi, çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşmanın, yargının ve hak aramanın temel unsurlarıdır. Adalete hepimizin ihtiyacı vardır. Eğer bir yerde adalet yoksa, insan yaşamının da değeri ve anlamı kalmaz. Her yönüyle bağımsız ve güçlü bir yargı olmalıdır. Ülkemizin önemli bir süreçten geçtiği, adaletin, yargının öneminin daha büyük olacağı bu günlerde Avukatlar Günü'nü kutluyor, tüm avukatlarımıza çalışmalarında başarılar diliyorum." - Ankara

Kaynak: AA