5. Maddeye 351 Kabul Çıktı

5. Maddeye 351 Kabul Çıktı

TBMM Genel Kurulu'nda, Anayasa Değişikliği Teklifinin, Anayasa'nın 102. Maddesinde Değişiklik Öngören 5. Maddesinin Oylamasında, 351 Kabul, 41 Ret Oyu Kullanıldı.

5. Maddeye 351 Kabul Çıktı

TBMM Genel Kurulu'nda, Anayasa değişikliği teklifinin, Anayasa'nın 102. maddesinde değişiklik öngören 5. maddesinin oylamasında, 351 kabul, 41 ret oyu kullanıldı.

AKP tarafından hazırlanan ve ANAVATAN'lı bazı milletvekillerinin de imza koyduğu Anayasa değişikliği teklifinin ilk turunda, teklifin 5. maddesinin gizli oylamasına 399 milletvekili katıldı.

Oylamada 351 kabul, 41 ret, 3 çekimser, 2 boş ve 2 geçersiz oy çıktı.

Teklifin söz konusu 5. maddesine göre, cumhurbaşkanı seçimi, cumhurbaşkanının görev süresinin sona ermesinden önceki 60 gün içinde; makamın herhangi bir sebeple boşalması halinde de boşalmayı takip eden 60 gün içinde tamamlanacak.

Genel oyla yapılacak seçimde, geçerli oyların salt çoğunluğunu alan aday, cumhurbaşkanı seçilecek.

İlk oylamada bu çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamayı izleyen ikinci pazar günü, ikinci oylama yapılacak. Bu oylamaya, ilk oylamada en çok oyu alan iki aday katılacak ve geçerli oyların çoğunu alan aday, cumhurbaşkanı seçilecek.

İkinci oylamaya katılmaya hak kazanan adaylardan birinin ölümü veya seçilme yeterliliğini kaybetmesi halinde; ikinci oylama, boşalan adaylığın, birinci oylamadaki sıraya göre ikame edilmesiyle yapılacak. İkinci oylamaya tek adayın kalması halinde, bu oylama referandum şeklinde olacak. Aday, geçerli oyların çoğunluğunu alması halinde cumhurbaşkanı seçilecek.

Cumhurbaşkanı göreve başlayıncaya kadar, görev süresi dolan cumhurbaşkanının görevi devam edecek.

Cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin usul ve esaslar kanunla düzenlenecek.

Genel Kurulda daha sonra Anayasa değişikliği teklifinin 6. maddesiyle, Anayasaya getirilen geçici 17. maddenin gizli oylamasına geçildi.

Kaynak: AA