5. Erenköy Bağbozumu Festivali Başladı

5. Erenköy Bağbozumu Festivali Başladı

Çanakkale İl Merkezine Bağlı Erenköy (İntepe) Beldesinde Bu Yıl 5.'si Düzenlenen "Erenköy Bağbozumu Festivali", Yapılan Açılış Töreni ile Start Aldı.

5. Erenköy Bağbozumu Festivali Başladı

Çanakkale il merkezine bağlı Erenköy (İntepe) beldesinde bu yıl 5.'si düzenlenen "Erenköy Bağbozumu Festivali", yapılan açılış töreni ile start aldı.

Tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Törende bir konuşma yapan Erenköy Belediye Başkanı Alaaddin Özkurnaz, festivalin 2 yıldan bu yana kültürel değerlerin ön plana çıkarılıp bilimsel olarak yapıldığını belirterek, "Bizler festivalimizi diğer festivallerden farklı olarak kendi kültürel değerlerimizi ön plana çıkararak yapmaktan yanayız. Bu sebeple de 2 yıldan bu yana Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitemiz'in de desteği ile bu etkinliğimizi bilimsel hale getirdik. Bu

yıl festivalimiz kapsamında 2. Troas Bölgesi Değerleri Sempozyumu'nu da yapıyoruz. Geçtiğimiz yıl birincisini yaparak kitap halinde yayınladığımız bu yazılı belgeler, gelecek nesil için adeta bir kültürel miras olacak. Bizler bilimsel etkinlikten uzak domates, şeftali gibi festivaller yapmaktan yana değiliz" dedi.

Yapılan konuşmalardan sonra Büyülü Sahne oyuncuları "Dionysos Erenköy'de" isimli oyunu sergiledi. Açılış törenine Vali Vekili Tahir Demir, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Ali Akdemir, düzenleme kurulu başkanı Prof. Dr. Osman Demircan ve Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'le birlikte çok sayıda konuk katıldı. 3 gün sürecek festival, 2 Eylül Pazar günü sona erecek.

(AÖ-OK-Y)