5 Bin Kişilik Türkmen Ordusu Sahaya İniyor

5 Bin Kişilik Türkmen Ordusu Sahaya İniyor

Haberler.Com - Haberler | Güncel

Davutoğlu'nun "Bundan sonra sınırımızda IŞİD'i görmeyeceğiz" açıklamasının ardından, MİT'in koordinasyonunda muhalif Türkmen tugaylar Ankara'da sürpriz bir toplantı gerçekleştirdi.

IŞİD'e karşı başlatılan operasyonların ardından Ankara'da sürpriz bir toplantı yapıldı. IŞİD ve Esad'a karşı savaşan 20 Türkmen tugayının temsilcisi MİT'in koordinasyonunda bir araya geldi. Kurulması planlanan 5 bin kişilik Türkmen ordusuna son şekli verildi. Türkiye ile koordineli olacak ordu, bölgedeki etnik temizliğe de engel olacak.

SİNYALİ DAVUTOĞLU VERDİ

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun "Bundan sonra sınırımızda IŞİD'i görmeyeceğiz. Nasıl yapacağımız bizde saklı" açıklamasının ardındaki detayları ortaya çıkmaya başladı. Bu kapsamda, MİT'in koordinasyonunda muhalif Türkmen tugaylar Ankara'da sürpriz bir toplantıda biraraya geldi.

TÜRKMEN ORDUSU SAHAYA İNİYOR

Suriye kuzeyinde ve Halep çevresinde bulunan muhalif Türkmen tugaylar, MİT koordinasyonunda, güvenlik, istihbarat ve askeri birimlerden yetkililerin de katılımıyla geniş kapsamlı bir toplantı düzenledi. Dün başlayan toplantıda ele alınan ağırlıklı konu ise kurulma çalışmalarına hız verilen Birleşik Türkmen Ordusu oldu. Çağrıları "gizli" yapılan toplantıda kurulması planlanan 5 bin kişilik Birleşik Türkmen Ordusu'na son şekli verildi.

YENİ YOL HARİTASI

Toplantıya Halep ve Bayır-Bucak bölgesinde Esad ve IŞİD'e karşı savaşan muhalif tugaylardan yaklaşık 20 temsilcinin katıldığı ifade ediliyor. Toplantıya Sultan Murad, Muntasır Billah, Sultan Mehmed gibi etkili tugaylardan temsilcilerin katıldığı ve yeni dönemdeki yol haritasının şekillendirildiği öğrenildi.

EĞİT-DONAT İFLAS ETTİ

ABD öncülüğünde başlatılan eğit-donat projesinin istenen başarıyı göstermemesi üzerine yeni formüller devreye girdi. Bu formüllerin başında ise Ankara'nın destek verdiği Birleşik Türkmen Ordusu olduğu belirtiliyor. Bu ordunun TSK'nın yapacağı sınır ötesi harekatlarda Ankara'yla koordineli olacağı iddia ediliyor. Türkmen Ordusu, IŞİD'den kurtarılacak Türkmen bölgelerinde denetimi ele alacak ve bölgenin nüfus yapısının değiştirilme tehlikesinin de önüne geçecek.

İKİ BÖLGEDE KONUŞLU

Kurulma çalışmalarında son noktaya gelinen Birleşik Türkmen Ordusu, 2 bölge odaklı şekillendirilecek. Ordunun Bayır-Bucak yapılandırması geçtiğimiz hafta tamamlandı ve Ahmet Arnavut Genel Komutan olarak tayin edildi. 2. Sahil Tümen Komutanı Teğmen Tarık Solak, Dış İlişkiler Sorumlusu Başşar Molla, saha komutanları ise Ömer Abdullah ve Adil Orli oldu.

HALEP'TE TEK ÇATIDA

Halep bölgesinde ise en büyük üç tugay başta olmak üzere mahalli Türkmen birliklerle beraber diğer grupların da Sultan Murad Tümeni adı altında toplanması bekleniyor. Dün Ankara'da başlayan toplantıda ordunun görev dağılımının tesbiti bekleniyor. Birleşik Türkmen Ordusu'nun Türkmen Dağı'nda büyük bir gövde gösterisiyle tüm dünyaya ilan edileceği öğrenildi. Türkmen Ordusu'nun Suriye içinde ve dışında yaşayan Türkmenlere "vatanınızı savunun" çağrısında bulunacağı da belirtiliyor.

İLK HEDEF LAZKİYE

Ordunun, Bayır-Bucak bölgesinde mevzilendireceği tümen ise diğer muhalif ordularla birlikte Esed'in kalesi Lazkiye'yi hedefliyor. Ordunun öncelikli hedeflerinden biri olarak Lazkiye sahil yolunun Esed ve İran unsurlarından temizlenmesi ve Lazkiye'ye gidecek yolun açılması gösteriliyor. (Kaynak: Yenişafak)

Kaynak: Haberler.Com

Haber Yorumları (561)
ADINIZI YAZIN: Simdide Esat a karsi turkmenlari yem olarak kullanmak istiyorlar seytanliktan baska bir islari yok bunlarin !Ilk hedef Lazikiye ne isi var turkmenleri orada !
ERTUGRUL: Ha bişey daha hani hep derlerya kurtulus zamanında omuz omuza bu vatanı kurduk diye buda yalan sadece ortam sakin kalsın yalanı gidin canakkaleye sehitlige bir bakın hangı ılden kac kısı kurtulus savasında can vermıs kabataslak söyleyım bursadan 3500 kısı canakkaleden sehıt olduysa urfadan 5 kısı olmus nasıl omuz omuza kurduk bu vatanı anlamadım yav gıdın bakın sehıtlık orda duruyo kurtulus savasında bıle yoktunuz acıkcası bu bız kurduk sız karıstırıyorsunuz
ERTUGRUL: 800 ozel harekatcı demek pkk bitmistir kandıle turk bayragı cekılmıstır kobanı dıye sacma sapan ısler yapan bır yer kalmamıstır demek gerı kalan bınlerce askerımızde normal egıtıme devam ıslem basıt
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title