4c'li Kamu Personeli Kadro İstiyor
Haberler » Güncel » Haber

4c'li Kamu Personeli Kadro İstiyor

Nevşehir'de 4c Kapsamında Sözleşmeli Pozisyonda Çalışan Kamu Çalışanları Kadroya Alınmak İçin Oturma Eylemi Yaptı.

4c'li Kamu Personeli Kadro İstiyor

Nevşehir'de 4C kapsamında sözleşmeli pozisyonda çalışan kamu çalışanları kadroya alınmak için oturma eylemi yaptı.

Türk Eğitim Sen Nevşehir Şubesi hizmet binası önünde yaklaşık 50 sözleşmeli olarak çalışan ellerinde "Aile düzenimiz bozuldu", "4C'li çalışanlar, 2 ay maaş, izin, rapor yok", "Sendikal haklarımızı istiyoruz, 10 ay değil 12 ay çalışmak istiyoruz", "Kadrolu çalışmak istiyoruz, 4C'li üvey evlat mı?" şeklindeki dövizlerle oturma eylemi yaptı. Oturma eylemi öncesinde basın açıklaması yapan Türk Eğitim Sen Nevşehir Şube Başkanı Mustafa Uğur, 4C kapsamında çalışan kamu çalışanlarının isteklerinin sadece kadroya alınıp, aynı işi yapan meslektaşları ile aynı ücreti almak olduğunu belirtti. Uğur, 4C'li personelin özelleştirme mağduru olduğunu kaydederek, "Kadroya alınmaları en tabii haklarıdır" açıklamasını yaptı.

Hükümet tarafından zorla 4C'li yapılan personelin çok zor durumda olduğuna değinen Uğur, "Yılda 10 ay çalışıyorlar. Ortalama maaşları 500 TL. 2 ay ücretsiz izne ayrılıyorlar. Bu durum dünyanın hiçbir yerinde yoktur. Aile huzurları kalmamıştır. Ekonomik şartlar nedeniyle boşanmalar artmış, bir çoğu travma geçirmiş ve evlerine hacizler gelmiştir. Bu durumda bulunan ülke genelindeki yaklaşık 20 bin çalışanın istekleri sadece, 12 ay çalışmak, aynı işi yaptığı kadrolu çalışan ile eşit ücret almaktır. Bu da haklarıdır" şeklinde konuştu.

Konuşma sonrasında yaklaşık 50 sözleşmeli çalışan sendika binası önünde yaptıkları oturma eylemi sonrasında olaysız bir biçimde dağıldı. (CİHAN)