49 Yıl Sonra Rum Okulu'nda Zil Çalacak

49 Yıl Sonra Rum Okulu'nda Zil Çalacak

Çanakkale'nin Gökçeada İlçesi'ne bağlı Zeytinli Köyü'nde Milli Eğitim Bakanlığı'nın izni ile 49 yıl sonra açılan Özel Rum Okulu'nda eğitim öğretim 16 Eylül Pazartesi günü başlayacak.

49 Yıl Sonra Rum Okulu'nda Zil Çalacak

Çanakkale'nin Gökçeada İlçesi'ne bağlı Zeytinli Köyü'nde Milli Eğitim Bakanlığı'nın izni ile 49 yıl sonra açılan Özel Rum Okulu'nda eğitim öğretim 16 Eylül Pazartesi günü başlayacak. Neredeyse yarım asır sonra yeniden ders zilinin çalacağı okula şu ana kadar sadece 4 öğrenci kayıt yaptırdı.

Gökçeada ilçe merkezine 4 kilometre uzaklığındaki Zeytinli Köyü'nde 1951 yılında eğitime başlayan Rum azınlık okulu, 1964 yılında kurucusunun isteği doğrultusunda kapatıldı. 38 yıl sonra adaya dönüş yapan Anna Koçumal, geçen yıl Ağustos ayında Rum Ortodoks Kilisesi Vakfı adına okulun yeniden açılması için Milli eğitim Bakanlığı'na başvurdu.

Tadilatı yapılan okulun 49 yıl sonra tekrar açılması için Milli Eğitim Bakanlığı'ndan gereken onay çıktı. Özel Gökçeada Rum İlkokulu'na (Aya Todori İlk Mektebi) Müdür olarak Zeytinli Köyü'nde yaşayan Yorgi Berber ve Stella Berber'in kızları Paraskevi Berber atandı. Okula aynı zamanda müdür yardımcı olarak görev yapacak bir Türk öğretmeni ile ayrıca Rumca dersleri ve ana sınıfı için de Yunanistan'dan bir öğretmen atanacak. Okulda Rumca ve Türkçe olarak eğitim verilecek.

Okuldaki 3 derslikten biri ana sınıfı olarak kullanılacak. Diğer iki sınıfta ise bir ve ikinci sınıflar ile üç ve dördüncü sınıflar birlikte eğitim görecek. İlçe Milli Eğitim Müdürü yetkilileri, okulun sorumlusu olan Anna Koçumal ile yaptıkları son görüşmede 4 öğrencinin kayıt yaptırdığını öğrendiklerini, ancak bunun gayri resmi bir bilgi olduğunu belirtti. Bu arada Gökçeada'da Rum asıllı Türk vatandaşı olarak 175 yaşlı nüfus olması ve çocuk sayısının yok denecek kadar az olması nedeniyle okula öğrenci bulmakta zorluk çekildiği belirtildi. - Çanakkale

Kaynak: DHA