44. Antalya Altın Portakal Film Festivali

44. Antalya Altın Portakal Film Festivali

Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı (Türsak) ve Antalya Kültür Sanat Vakfı (Aksav) İş Birliğiyle Real'in Ana Sponsorluğu ve Başbakanlık Tanıtım Fonu ile Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Desteğiyle 19-28 Ekim Tarihleri Arasında Gerçekleştirilecek 44. Antalya Altın Portakal Film Festivali Ödül Töreni ile Start Aldı.

44. Antalya Altın Portakal Film Festivali

Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı (TÜRSAK) ve Antalya Kültür Sanat Vakfı (AKSAV) iş birliğiyle Real'in ana sponsorluğu ve Başbakanlık Tanıtım Fonu ile Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteğiyle 19-28 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek 44. Antalya Altın Portakal Film Festivali ödül töreni ile start aldı.

Cam Piramet'te düzenlenen törende Oyuncu Halil Ergün ve Yönetmen Yavuz Turgul'a onur ödülü verilirken, Hülya Koçyiğit'e bu yıl ilk kez verilen festival nişanı takıldı. Törende Yıldırım Önal tanı ödülünü Macida Tanır'a, Turgut İnangiray'a de emek ödülü verildi. Festival kapsamında Antalya'ya davet edilen bütün sanatçıların katıldığı ödül töreninde konuşan Antalya Valisi Alladdin Yüksel, Türk sinema sanatçılarının cumhuriyet Türkiye'sinin aydın insanları olduğunu söyledi.

Ödül töreninde onur ödülü alan Halil Ergen'e Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, yönetmen Yavuz Turgul'a ödülü Sanatçı Engin Yiğitgil ve Tuba Ünsal tarafından takdim edildi. Yıldırım Önal Anı Ödülü kazanan Macida Tanır'ın ödülünü sanatçı Zafer Algöz alırken, Turgut İnangir'in ödülünü Hale Soygazi'ye Vali Aladdin Yüksel tarafından verildi.

Festival nişanın ise ünlü sanatçı Hülya Koçyiğit'e Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ve Engin Yiğitgil tarafından takdim edildi. Programın son bölümünde ise film festivalinde görev alacak jüri üyeleri tanıtıldı.

Festival nişanı alana Hülya Koçyiğit, 44 yıldır düzenlenen festivali en az otuzunda bulunduğunu belirterek, "Altın Portakal'ın Türk sinemasının gelişiminde önemli bir yere sahip olduğunu kaydetti.

(MSB-MEF-MEF-Y)