400 Yıllık Çınar Düştüğü Yerden 10 Günde Kaldırılabildi

400 Yıllık Çınar Düştüğü Yerden 10 Günde Kaldırılabildi

Rize'nin Çayeli İlçesi'nde Kar Nedeniyle Yıkılan ve Koruma Altındaki 400 Yıllık Çınar Ağacı, Resmi İşlemlerin Tamamlanması Bitene Kadar 10 Gün Süreyle Bulunduğu Yerde Bekletildi.

400 Yıllık Çınar Düştüğü Yerden 10 Günde Kaldırılabildi

Rize'nin Çayeli İlçesi'nde kar nedeniyle yıkılan ve koruma altındaki 400 yıllık çınar ağacı, resmi işlemlerin tamamlanması bitene kadar 10 gün süreyle bulunduğu yerde bekletildi.

Rize'nin Çayeli İlçesi Mesut Yılmaz Parkı'nda bulunan 400 yıllık çınar ağacı, geçtiğimiz hafta yağan kar nedeniyle yıkıldı. Önceden Anıtlar Yüksek Kurulu tarafından koruma altına alınan ağacın, bulunduğu yerden kesilerek kaldırılması ise problem oldu. Ağaç koruma altında olduğu için Çayeli Belediyesi 1 hafta boyunca ağaca dokunamadı. Yapılan resmi yazışmaların ardından Anıtlar Yüksek Kurulu tarafından ağacın kaldırılması için gerekli izin çıktı ve ağaç bugün bulunduğu yerden kesilerek kaldırıldı. Konuyla ilgili açıklama yapan Çayeli Belediye Başkanı Rıza Çakır, "Yaklaşık 10 gün önce ağaç yıkıldı. Ağaç, Anıtlar Yüksek Kurulu tarafından koruma altına alındığı için kesip kaldıramadık. Durumu İl Kültür Müdürlüğü'ne bildirdik. 10 gün süren yazışmaların ardından, kuruldan gelip ağacın fotoğrafını çektiler. Sonunda ağacı kaldırmamız için izin çıktı ve biz de tarihi çınarı düştüğü alandan keserek kaldırdık" diye konuştu.

(GF-OK-OK-Y)

Kaynak: İHA