40. Kuruluş Yıldönümünde Disk, Arşivini Kullanıma Açıyor

40. Kuruluş Yıldönümünde Disk, Arşivini Kullanıma Açıyor

Disk Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Konfederasyonun 40. Kuruluş Yıl Dönümünde, "Disk Arşivinin En Önemli Parçası Olan 12 Eylül 1980'e Kadar Ki Bölümünü Dijital Olarak Tüm Dünyanın Kullanımına Açtıklarını" Söyledi.

40. Kuruluş Yıldönümünde Disk, Arşivini Kullanıma Açıyor

DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, konfederasyonun 40. kuruluş yıl dönümünde, "DİSK arşivinin en önemli parçası olan 12 Eylül 1980'e kadar ki bölümünü dijital olarak tüm dünyanın kullanımına açtıklarını" söyledi.

Çelebi, konfederasyonun 40. yıl dönümü etkinlikleri hakkında bilgi vermek ve DİSK arşivlerinin açılışını duyurmak amacıyla Çemberlitaş Şafak Sineması'nda basın toplantısı düzenledi.

Süleyman Çelebi, DİSK'in, 12 Şubat 1967'de kuruluş toplantısının Çemberlitaş Şafak Sineması'nda yapıldığını hatırlatarak, "Bugünkü toplantımızın iki amacı var: Birincisi DİSK'in 40. yıld önümü kutlama programını iletmek, ikincisi ve daha önemlisi DİSK'in arşivini herkese açtığımızı kamuoyuna duyurmak" diye konuştu.

12 Eylül'ün ardından DİSK'in belgelerine el konulduğunu, 11 yıl süren yargılama sonunda çıkan beraat kararının ardından geri verilen her şeyin "darmadağınık" olduğunu kaydeden Çelebi, şunları söyledi: "Şimdi bu arşivin en önemli parçası olan 12 Eylül 1980'e kadar ki bölümünü dijital olarak tüm dünyanın kullanımına açıyoruz. Arşivler tüm kurumların bellekleridir. Geçmiş okunmadan bugünü algılamak ve yarını korumak zordur. DİSK olarak bu konuda bir ilke imza atıyor, kurtardığımız,göz bebeğimiz gibi koruduğumuz arşivimizi halka açıyoruz. Açarken de Türkiye'de siyasal yaşamımızın daha demokratik, daha katılımcı, daha şeffaf olması yolunda, başta devlet ve siyasi partiler olmak üzere tüm kurum ve kuruluşların, tüm arşivlerini kamuoyunun kullanımına açmaları çağrısında bulunuyoruz."