4 Şubat Dünya Kanser Günü

4 Şubat Dünya Kanser Günü

Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Adana Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhan Tuncer, TBMM'de Kabul Edilen 5727 Sayılı Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesi Kanunu'nun Aktif ve Pasif İçiciler İçin Bir Kurtuluş Yasası Olarak Değerlendirilmesi Gerektiğini Bildirdi.

4 Şubat Dünya Kanser Günü

Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Adana Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhan Tuncer, TBMM'de kabul edilen 5727 sayılı Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesi Kanunu'nun aktif ve pasif içiciler için bir kurtuluş yasası olarak değerlendirilmesi gerektiğini bildirdi.

Prof. Dr. Tuncer, Adana'daki kamu kuruluşları ile sivil toplum kuruluşunun bir araya gelerek oluşturduğu İl Tütün Kurulu'nun Dünya Kanser Günü nedeniyle Hekimevi'nde düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'de her yıl 52 bin insanın kanser nedeniyle öldüğünü bildirdi. Kanserlerden ölümlerin yüzde 30'unun sigara kullanımıyla ilişkili olduğunu kaydeden Tuncer, tütün kullanımıyla ilgili kanser türlerinin başında gırtlak, akciğer, yemek borusu ve mide kanserinin geldiğini belirtti. Türkiye'nin

sigara tüketiminde dünyada 7, Asya ülkeleri arasında 3. sırada yer aldığını vurgulayan Tuncer, sigaranın aktif ve pasif içicilerde kanser, kalp-damar ve solunum sistemleri hastalıkları başta olmak üzere bir çok önemli sağlık sorunu oluşturduğunu söyledi.

Eşleri sigara içen kadında yüzde 20, erkekte yüzde 30; işyerlerinde ise kadınlarda yüzde 16, erkekte yüzde 19 kanser gelişme riski tanımlandığına dikkat çeken Tuncer, 3 Ocak 2008'de TBMM'de kabul edilen 5727 sayılı Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesi Kanunu'nun aktif ve pasif içiciler için bir kurtuluş yasası olarak değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

(AB-AB-OK-Y)