4. Geleneksel Yaşyer Çilek Festivali

4. Geleneksel Yaşyer Çilek Festivali

Balıkesir'in Edremit İlçesine Bağlı Yaşyer Köyü'nde Düzenlenen "4. Geleneksel Yaşyer Çilek Festivali" Büyük İlgi Gördü.

4. Geleneksel Yaşyer Çilek Festivali

Balıkesir'in Edremit ilçesine bağlı Yaşyer Köyü'nde düzenlenen "4. Geleneksel Yaşyer Çilek Festivali" büyük ilgi gördü.

Her yıl geleneksel olarak düzenlenen "4. Geleneksel Yaşyer Çilek Festivali", bu yıl da şenlik havasında gerçekleşti. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan festivalde konuşan muhtar Kenan Çelik, köy hakkında detaylı bilgiler verdi. İlçe Tarım Müdürü Hüseyin Acar'ın konuşmasının ardından, kürsüye gelen AK Parti Balıkesir Milletvekili İsmail Özgün, Çilek Festivali'ne ilk kez katıldığını söyleyerek, "Yaşyer Köyü'ne ve festivaline ilk kez geliyorum. Çilek üretiminiz ile ülke ekonomisine katkı sağlıyorsunuz. Muhtarımızın konuşmasında köyün bir ihtiyacının olmadığını anladım. KÖYDES Projesi ile Balıkesir'imizin köylerini kalkındırmaya devam ediyoruz. Çilekte iddialı olan Yaşyer Köyü halkımızı kutlarım" dedi.

En güzel çilekleri ile şenlik alanına gelen çilek yetiştiricileri, protokole zor anlar yaşattı. Çilekleri bir bir tadan protokol, birinci olarak İsmail Kobak, ikinci Sabahattin Çavuşoğlu ve üçüncü olarak ta Adnan Karyayla'yı seçti. En güzel çileğin ihalesi ise komik görüntülere sahne oldu. Köy muhtarlığına bağış olacağı açıklanan ihaleye protokol ve köy ağaları destek verdi.

Edremit Belediyesi'nin de büyük destek verdiği şenlikte, halk oyunları ekibi gösterileri ve Yaşyer Köyü oyun ekibinin gösterileri ile hareketlendi. Bu arada, Balıkesir Karesi Mehteran Takımı'nın gösterileri de tüm katılımcıları coşturdu. Bölgesel sanatçı Adil Yıldız'ın bağlama dinletisi ve Belediye Kültür Merkezi hocalarından Mustafa Seven ve arkadaşlarının müzik dinletisi de programa renk kattı. Grup Atinomi'nin müzik programı ile heyecanlı anlar yaşanan şenlik süresince tüm katılımcılara çilek, pilav ve ayran ikramlarında bulunuldu.

Festivale, Kaymakam Şefik Aydın, Belediye Başkanı Yunus Bozbey, İl genel ve belediye meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri, daire amir ve müdürleri, muhtarlar, çevre ilçelerden çok sayıda vatandaş ve basın mensupları katıldı.

(SŞ-KK-KK-Y)