4 Belediye Başkanına 'İhaleye Fesat' Davası

4 Belediye Başkanına 'İhaleye Fesat' Davası

Antalya Merkezli Olarak, İzmir'in de Aralarında Bulunduğu Dört Kentte Belediye İhalelerine Fesat Karıştırıldığı İddiasıyla Gerçekleştirilen Operasyonla İlgili İddianame Hazırlandı.

4 Belediye Başkanına 'İhaleye Fesat' Davası
03.02.2011 16:25 | Son Güncelleme: 03.02.2011 16:25

Antalya merkezli olarak, İzmir'in de aralarında bulunduğu dört kentte belediye ihalelerine fesat karıştırıldığı iddiasıyla gerçekleştirilen operasyonla ilgili iddianame hazırlandı. Aralarında, CHP'li İzmir'in Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı, Antalya'nın Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen ve Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen ile Kortuteli Belediye Başkanı MHP'li Hasan Gökçe'nin de bulunduğu 105 sanığın, çeşitli suçlardan cezalandırılmaları talep edildi.

Antalya, İzmir, Ankara ve Adana'daki bazı belediyelerin ihalelerine fesat karıştırıldığı iddiasıyla geçen haziran ayında gerçekleştirilen operasyonla ilgili 271 sayfalık iddianame, İzmir Cumhuriyet Savcısı Faruk Çalışkan tarafından hazırlandı. Aralarında 4 belediye başkanı, çok sayıda belediye personelinin de bulunduğu 105 sanıklı iddianamede, suç örgütü üyelerinin belediye görevlileriyle birlikte hareket ederek ihaleleri kendilerinin kazanacakları şekilde şartname hazırladıkları, başka şirketlerin girmemelerini sağladıkları, ihalelere suç örgütüne bağlı şirketlerle katıldıkları yer aldı.

İzmir 10'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edilen iddianamede, Abdulaziz Yıldız'ın elebaşılığını yaptığı öne sürülen grubun çıkar amaçlı suç örgütü oluşumuna giderek, organize şekilde belediye ihalelerinin kendilerine verilmesini sağladığının belirlenmesi üzerine, Antalya Emniyeti Kaçakçılık ve Organize Şube Müdürlüğü ekiplerince 1 yılı aşkın süreyle fiziki ve teknik takip yapıldığı, Haziran 2010'da düzenlenen operasyonda, suç örgütü yöneticileri ve üyeleriyle örgüte menfaat karşılığı yardım eden, göz yuman kamu görevlilerinin de aralarında bulunduğu 58 kişinin yakalandığı ve 34'ünün tutuklandığı belirtildi.

SANIK BELEDİYE BAŞKANLARI

Suç örgütünün yapılanmasının deşifre edildiği iddianamede, Antalya'nın Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen, Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Kortuteli Belediye Başkanı Hasan Gökçe ve İzmir Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı da sanık olarak yer aldı.

REKABET VARMIŞ GİBİ GÖSTERİLMİŞ

Suç örgütü elebaşı olmakla suçlanan Abdulaziz Yıldız'ın, kendisi ya da akrabaları üzerine kurulu A. Aziz Yıldız, Barla Peyzaj, Kopmaz İnşaat Portre, Kemalbey, Bemak, İsmet Aslan, Mızraklı, Basis firmaları aracılığıyla belediye ihalelerine girerek rekabet ortamı sağlanmış gibi gösterdiği, ihaleye katılan diğer firmaların çekilmeleri yönünde telkinlerde bulunduğu, ittifak sağladığı, para verdiği, ittifak sağlayamadığı durumlarda firmaların ihaleye katılmasını engellemek amacıyla asılsız ihbar ve şikayetlerde bulunarak, cezalı duruma düşmesini sağladığı kaydedildi. İddianamede ayrıca, suç örgütünün birden fazla belediyenin ihalesini kazanarak ellerindeki araçları aynı dönemde 2, hatta 3 farklı belediyede çalışıyor gösterdikleri, eksik hizmet sunmalarına rağmen hak ediş aldıkları belirtildi.

İHALE'YE 'DÜĞÜN VAR' ŞİFRESİ

Suç örgütü üyelerinin, teknik takibe yakalanmamak için kendi aralarında konuşurken, ihalelerden 'düğün var', rüşvetten ise 'dökülecek beton', 'emanet forma', 'reçetedeki ilaç' diye bahsettikleri, ihaleden çekilmesini istedikleri firma yetkililerine de, 'düğündeki takılardan size de veririz' dedikleri, ellerindeki araçların tip, model ve yaşlarına göre ihale şartnamesi düzenlenmesini sağladıkları da ortaya konuldu. Suç örgütü elebaşının, ihaleler öncesi Manavgat ve Buca belediye başkanlarını Antalya'da lüks bir otelde ağırladığı ve polisler tarafından birlikte fotoğraflandıkları da kaydedildi.

46 İHALEDE USULSÜZLÜK

Toplam 46 ayrı ihalede usulsüzlük yaptıkları tespit edilen 105 sanıkla ilgili hazırlanan iddianamenin son bölümünde, istenen cezalar yer aldı. Sanıklardan Abdulaziz Yıldırım hakkında, suç örgütü kurmak ve yönetmekten 3-9 yıl arası, ihaleye fesat karıştırmaktan 47 kez 4-12 yıl arası, edinime fesat karıştırmaktan 20 kez 3-7 yıl arası, rüşvet vermekten ise 16 kez 4-12 yıl arasında hapis cezası istendi. Kamu görevlileri hakkındaysa suç örgütüne yardım etmek, ihalelere fesat karıştırmak, rüşvet ve görevi kötüye kullanmaktan, İzmir Buca Belediye Başkana Ercan Tatı için 19-49 yıl arası, Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen'e 11-30 yıl arası, Korkuteli Belediye Başkanı Hasan Gökçe'ye 16-42 yıl arası, Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen'e 15-42 arası hapis cezası istendi. Diğer sanıklar hakkında ise, 9 yıldan 141 yıla kadar hapis cezaları talep edildi.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: 4 Belediye Başkanına 'İhaleye Fesat' Davası - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 23.9.2020 07:33:16. #1.14#
title