3beşiktaş Kulübü İkinci Başkanı Ahmet Nur Çebi'den Tahkim Kurulu Kararlarına Eleştiri - Haberler
Haberi Paylaş

3beşiktaş Kulübü İkinci Başkanı Ahmet Nur Çebi'den Tahkim Kurulu Kararlarına Eleştiri

Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel
3beşiktaş Kulübü İkinci Başkanı Ahmet Nur Çebi'den Tahkim Kurulu Kararlarına Eleştiri

"FERRARI KONUSU İLE İLGİLİ İSVİÇRE FEDERAL MAHKEMESİ'DEN HER TÜRLÜ KARAR BEKLENEBİLİR."

"tahkim KURULU TARAFINDAN UYGULANAN HAKSIZLIK VE ÇİFTE STANDART UYGULAMASI İÇİN BÖYLE BİR TOPLANTI DÜZENLİYORUM"

"TAHKİM KURULU, BURSASPOR KARARINDA DOĞRU BİR YOL İZLERKEN, BEŞİKTAŞ KARARINDA HAKSIZ VE HUKUKSUZ BİR KARARA İMZA ATMIŞTIR"

"BUNDAN SONRA TEPKİLERİMİZ ÇOK SERT OLACAK"

"LİG BAŞLADIĞINDAN BERİ HAKEM HATALARINDAN EN ÇOK MAĞDUR EDİLEN TAKIM BEŞİKTAŞ OLMUŞTUR"

"FERRARI KONUSU İLE İLGİLİ İSVİÇRE FEDERAL MAHKEMESİ'DEN HER TÜRLÜ KARAR BEKLENEBİLİR. BİZ BEŞİKTAŞ'IN HAKKINI KORUYABİLECEĞİMİZ HER TÜRLÜ YASAL SÜRECİ KULLANMAYI TERCİH EDİYORUZ"

"HER MAÇIN SONUCUNA GÖRE TEKNİK DİREKTÖRÜN HESABINI KESEN VEYA KOVAN YÖNETİCİLERDEN DEĞİLİM, ARKADAŞLARIMIN DA ÖYLE OLMADIĞINI BİLİYORUM"

"BEN QUARESMA'DAN DAHA ÇOK BEŞİKTAŞ'I DÜŞÜNÜYORUM"

KULÜP AVUKATI EMİN ÖZKURT: "BEŞİKTAŞ'IN FERRARI'YE 30 GÜN İÇİNDE ÖDEME YAPMA GİBİ BİR YÜKÜMLÜLÜĞÜ YOKTUR"

Beşiktaş Kulübü İkinci Başkanı Ahmet Nur Çebi, bugün Siyah Beyazlı kulübün Akaretler'deki kulüp binasında basın mensuplarının karşısına çıktı.

Ahmet Nur Çebi'nin düzenlediği basın toplantısında kulüp avukatı Emin Özkurt da hazır bulundu. İkinci Başkan Çebi'nin basın toplantısındaki ana gündem maddesini ise, bu sezon Türkiye Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu'nun ve hakemlerin vermiş oldukları kararlara yönelik eleştirleri oluşturdu. Çebi bundan sonra tepkilerinin çok daha sert olacağını dile getirirken Tahkim Kurulu tarafından uygulanan haksızlık ve çifte standart uygulaması için böyle bir toplantı yaptığını kaydederek şöyle konuştu:

"Tahkim Kurulu'nun 2 farklı kararına dikkatinizi çekiyorum. İlki Beşiktaş ile ilgili verilen 1 maç seyircisiz oynama cezasının onanması, ikincisi ise Bursaspor'un 2 maçlık seyircisiz oynama cezasının kaldırılmasına yönelik karardır. Tahkim Kurulu, Bursaspor dosyasında doğru bir yol izlemişken, Beşiktaş kararında haksız ve hukuksuz bir karara imza atmıştır. Bursa dosyasında bıçaklı eylem söz konusuyken, Beşiktaş dosyasında 1 çakmak söz konusudur. Bursa maçında 3 kişi, Beşiktaş maçında 1 kişi yaralanmıştır. İki kulüp de bunları yapan kişilerden şikayetçi olmuşlardır, hukuki yollara başvurmuşlardır. Tahkim Kurulu aldığı bazı kararlarda, kurumlarla şahısları birbirinden ayırt etmek gerektiğini

belirtmiştir. Ancak bu uygulamada böyle olmamıştır. Bu da Tahkim Kurulu'nun bu politikasına ters düşmüştür. Bunun nedenini anlayabilmiş değiliz. Kulüpler zarar görmektedir. Emniyet güçlerinin yapması gereken, alması gereken tedbirler, bizim yetkimizde değildir. Bizim yöneticiler olarak yapacağımız bellidir. Ancak şikayetçi olabiliriz. Yönetimin

suç işlemiş taraftarını tespit etmesi ve suç duyurusunda bulunması, Beşiktaş'ın bu olayda ceza almamasını sağlamalıydı. Bunun üzerine Bursaspor'a karşı nedenini bilemediğimiz ve anlayamadığımız şekilde cezanın kaldırılması kulübümüzü ağır bir şekilde yaralamıştır. Bursaspor'un cezasının kaldırılması doğrudur, biz aynı doğruların Beşiktaş için uygulanmamasından şikayetçiyiz."

"LİG BAŞLADIĞINDAN BERİ HAKEM HATALARINDAN EN ÇOK MAĞDUR EDİLEN TAKIM BEŞİKTAŞ OLMUŞTUR"

Çebi, bu sezon Siyah Beyazlı kulübün aleyhine sonuçlanan hakem hatalarına da değinerek, şunları söyledi.

"Hakem hataları konusunda lig başladığından beri en çok mağdur edilen futbol takımı Beşiktaş olmuştur. Galatasaray maçında haksız, dikkatsizce verilen bir penaltı. Sivasspor maçında barajı maalesef düzgün bir şekilde kurduramayan bir hakemin yarattığı olay ve arkasından kaybedilen maç. Fenerbahçe maçında da Necip'e yapılan sert hareketler ve faul verilirken çekinceler, gecikmeler maçın akışını değiştirmiştir. Bizler bu saatten sonra Beşiktaş'a yapılacak, dikkatsizlikten doğan veya kasıtlı yapılan hatalar konusunda son derece sesimizi yükselteceğiz. Bundan sonra tepkilerimiz Beşiktaş'ın haklarını korumak uğruna çok sert olacaktır. Kimsenin tereddütü kalmasın, kimse bizim sabrımızı denemesin. Hataların kasıtlı olduğuna inanmak istemiyorum, ama böyle bir şey varsa, bunu da göz önünde bulundururuz. Ama şu an için kasıt olduğuna inanmıyorum. "

Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören ve Merkez Hakem Kurulu başkanının Beşiktaşlı olduğunun hatırlatılması ve Siyah-Beyazlı kulübe çifte standart uygulandığına inanıp inanmadığı sorusuna Çebi şöyle yanıt verdi:

"Beşiktaş'a çifte standart uygulandığına inanmak istemiyorum ama bu konuda ikaz etmek ihtiyacı duyduk. Federasyon başkanı Beşiktaşlı olabilir, Fenerbahçeli olabilir. Kendisinin Beşiktaşlı olması, Beşiktaş'a zarar vermesi anlamına da gelmez, taviz vermek zorunda olacağını da düşünmüyorum. Sonuçta bir TFF başkanıdır kendisi, kurallara ve etik davranışlara uygun hareket ettiğini düşünüyorum. Ama sonuç itibariyle alınmış yanlış kararlar var. Bunların arkasında kasıt olduğunu düşünmüyorum ama hassasiyet gösterilmesini istiyorum. Kasıt varsa da bunların takipçisi olacağız."

"FERRARI KONUSU İLE İLGİLİ İSVİÇRE FEDERAL MAHKEMESİNDEN HER TÜRLÜ KARAR BEKLENEBİLİR"

CAS'da Beşiktaş aleyhine açtığı davayı kazanan İtalyan futbolcu Matteo Ferrari konusunda İsviçre Federal Mahkemeleri'ne başvuracaklarının hatırlatılması üzerine Çebi, "Federal mahkemelerden her türlü karar beklenebilir. Biz Beşiktaş'ın hakkını koruyabileceğimiz her türlü yasal süreci kullanmayı tercih ediyoruz. Sonucu inşallah hayırlı olur. Futbol A.Ş'de bu davayla ilgili gerekli karşılığı ayırmıştık" diye konuştu.

Çebi, Ferrari hakkında 2010-2011 sezonunda oynanan ve Fenerbahçe'nin 4-2 üstünlüğü ile sona eren derbi maçta şike yaptığı iddialarının bulunduğunun belirtilmesi ve bu konuda girişimde bulunup bulunmayacaklarının sorulması üzerine, "Bunlar net konular değil. Net olmuş olsaydı, zamanındaki yöneticiler bunun arkasına düşerdi. Dedikodular üzerine yorum yapmak istemiyorum" cevabını verdi. Çebi ayrıca, şu anda Beşiktaş'ın davalarının yarıya yakınını bitirdiklerini de

kaydetti.

"HER MAÇIN SONUCUNA GÖRE TEKNİK DİREKTÖRÜN HESABINI KESEN VEYA KOVAN YÖNETİCİLERDEN DEĞİLİM, ARKADAŞLARIMIN DA ÖYLE OLMADIĞINI BİLİYORUM"

Trabzonspor maçında kötü bir sonuç alınması durumunda teknik direktör Samet Aybaba'nın gönderilmesinin gündeme gelip gelmeyeceği sorusu üzerine Çebi şunları söyledi.

"Kesinlikle hayır. Her maçın sonucuna göre teknik direktörün hesabını kesen veya kovan yöneticilerden değilim, arkadaşlarımın da öyle olmadığını biliyorum. Beşiktaş Kulübü'ne gelip görev yapmak istemeyen hocalarımız da oldu. Bütçe yeterli olmadığı için. Bu da bir bakış açısıdır. Ancak cesaret gösteren Aybaba'nın arkasında durmamakla büyük yanlış yaparız."

"BEN QUARESMA'DAN DAHA ÇOK BEŞİKTAŞ'I DÜŞÜNÜYORUM"

Ahmet Nur Çebi, Ricardo Quaresma ile ilgili bir soru üzerine de, "Quaresma tamamen futbol şubesini ilgilendiren bir konudur, en sağlıklı cevabı onlar verecektir. Bir sorundur inşallah çözülür. Ben Quaresma'dan daha çok Beşiktaş'ı düşünüyorum" dedi.

Kulübün geçmiş yıllardaki mali durumuyla ilgili hazırlanan raporla ilgili olarak da Çebi, şunları kaydetti:

"Raporun açıklanması diye bir taahhüdümüz yok. Beşiktaş Kulübü'yle ilgili çıkacak rapor, detaylı ve hassas olmalıdır, bu nedenle zaman uzamıştır. Hukuk servisi tarafından değerlendiriliyor. Önümüze gelecektir ve gerekeni yapacağız."

ÖZKURT: "BEŞİKTAŞ'IN FERRARI'YE 30 GÜN İÇİNDE ÖDEME YAPMA GİBİ BİR YÜKÜMLÜLÜĞÜ YOKTUR"

Kulüp avukatı Emin Özkurt ise Ferrari konusunda ödemenin tebligattan 30 gün sonra yapılacağı spekülasyonlarının yapıldığını hatırlatarak, "Tebligattan 30 gün sonra deniyor ama doğru değil. Dosya önce CAS'a gitti, dolayısıyla FIFA şu

anda topa girmiş değil. Bu nedenle Beşiktaş'ın 30 gün içinde ödeme yapma gibi bir yükümlülüğü yoktur" dedi.

Yönetimin gayretiyle cezaya vergilerin dahil edilmediğini anlatan Özkurt, "Vergiler dahil olsa rakam daha fazla olurdu. Yüzde 43 İtalyan vergileri bu dosyadan çıkarılmıştır. 7 milyon 260 bin artı 3.5 milyon avro vergiler olunca rakam artacaktı. İsviçre Federal Mahkemeleri'ne başvurular dahil her türlü yolu kullanacağız" şeklinde konuştu.

Demirören Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
Haberi Kaydet
title