36. Uluslararası Yaşar Doğu Golden Grand Prıx Serbest Güreş Turnuvası

36. Uluslararası Yaşar Doğu Golden Grand Prix Serbest Güreş Turnuvası, Ankara'da Başladı.

36. Uluslararası Yaşar Doğu Golden Grand Prıx Serbest Güreş Turnuvası

36. Uluslararası Yaşar Doğu Golden Grand Prix Serbest Güreş Turnuvası, Ankara'da başladı.

Atatürk Spor Salonu'nda 2 gün sürecek turnuvanın ilk gününde Türk güreşciler 1 altın, 1 gümüş ve 3 bronz madalya kazandı. 33 ülkeden yaklaşık 300 sporcunun katıldığı turnuvaya Türkiye, 57 erkek ve 30 bayan sporcuyla iştirak ediyor. Sabah yapılan eleme müsabakalarının ardından açılış seramonisi yapıldı ve seramoninin ardından final müsabakalarına geçildi. 66 kiloda Yasin Bolat, Azeri rakibi Emin Azizov'u mağlup ederek altın madalyaya uzandı. 84. kiloda Serhat Balcı ise, İranlı Hamed Tatari'ye yenilerek

gümüş madalyada kaldı. Turnuvada ayrıca 55 kiloda Suhrab Atalay, 84 kiloda Ali İmamoğlu ve 120 kiloda Aydın Polatçı bronz madalya kazandı. Bayanlarda ize ilk gün sonunda 63 kiloda Figen Önal, bronz madalya kazandı.

Türkiye'ye altın madalya kazandıran Yasin Bolat, hedefinin olimpiyat altın madalyası olduğunun altını çizerek, "Türkiye Şampiyonası'ndan sonra burada da şampiyon olduğum için çok mutluyum. Önümde Dünya Kupası ve Avrupa Şampiyonası var. Buralarda da birinci olup olimpiyatlara katılmak ve ülkeme olimpiyat altın madalyası kazandırmak istiyorum" diye konuştu.

Turnuva yarın erkeklerde 60, 74 ve 96, bayanlarda ise 51, 59, 67, 72 kilo eleme ve final müsabakalarıyla sona erecek.

(EKO-İY-İY-D)