31. KKTC Uluslararası Fuarı Açıldı

31. KKTC Uluslararası Fuarı Açıldı

KKTC ve Türkiye'den Toplam 141 Firmanın Ürün ve Hizmetlerini Tanıtacağı 31. KKTC Uluslararası Fuarı Açıldı.

31. KKTC Uluslararası Fuarı Açıldı

KKTC ve Türkiye'den toplam 141 firmanın ürün ve hizmetlerini tanıtacağı 31. KKTC Uluslararası Fuarı açıldı.

Lefkoşa'daki Atatürk Kültür Parkı ve Fuar Alanı'nda yer alan 31. KKTC Uluslararası Fuarı akşam saat 19.00'daki açılış töreniyle başladı. Fuarın açılışına, Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Meclis Başkanı Fatma Ekenoğlu, Başbakan Ferdi Sabit Soyer, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Turgay Avcı, İçişleri Bakanı Özkan Murat, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Canan Öztoprak, Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı Asım Vehbi, Ekonomi ve Turizm Bakanı Erdoğan Şanlıdağ, Lefkoşa Belediye Başkanı Cemal Bulutoğluları,

bazı milletvekilleri, kurum ve kuruluş temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Açılış töreninde saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından halk dansları gösterisi sunuldu. Daha sonra, Ekonomi ve Turizm Bakanı Şanlıdağ bir konuşma yaptı. Şanlıdağ'ın konuşmasından sonra T.C. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener'in gönderdiği mesaj okundu. Daha sonra, sırasıyla T.C. Dış Ticaret Müsteşarlığı'ndan Serbest Bölgeler Genel Müdürü Mehmet Demirel, Başbakan Soyer ve Cumhurbaşkanı Talat birer konuşma yaptı. Talat'ın konuşmasının ardından bir defile sunuldu. Defileden sonra

Talat ve diğer yetkililer tarafından kurdele kesilerek fuarın açılışı yapıldı. Açılışı yine bir defile izledi. Son olarak da stantlar gezildi.

Fuara KKTC'den katılacak 115 firmadan 39'u sanayi dalında ve imalatçı, 63'ü ithalatçı, 13'ü ise tanıtım amaçlı firmalardan oluşuyor. Türkiye'den katılacak firmaların 23'ü üretici, 3'ü ise kurum. Belli bir sektörü veya ürün grubunu esas almayan, yılda bir kez yapılan ve çeşitli ürünlerin birlikte sergilenerek, mal ve hizmetlerin ticari tanıtımının yapıldığı fuarda satış yapılmıyor. Firmalar ürünlerini, 3 bin metrekare kapalı ve 4 bin metrekarelik açık alanda sergileyecek.

Fuar kapsamında, sosyal, kültürel ve eğlenceye yönelik etkinlikler de yer alacak. Çocukların merakla beklediği lunapark da fuar süresince açık olacak. KKTC Ekonomi ve Turizm Bakanlığı'na bağlı Sanayi Dairesi tarafından düzenlenen ve 17 Haziran'a kadar devam edecek 31. KKTC Uluslararası Fuarı, hafta içi 19.00-23.00, cuma-cumartesi günlerinde ise 19.00-24.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

(MG-OYK-OYK-SN-D)

Kaynak: İHA