301'de Değişiklik Genel Kurulda Görüşülüyor

301'de Değişiklik Genel Kurulda Görüşülüyor

TBMM Genel Kurulunda, TCK'nın 301. Maddesinde Değişiklik Öngören Kanun Teklifinin Tümü Üzerinde Görüşmeler Devam Ediyor.

301'de Değişiklik Genel Kurulda Görüşülüyor

TBMM Genel Kurulunda, TCK'nın 301. maddesinde değişiklik öngören kanun teklifinin tümü üzerinde görüşmeler devam ediyor.

TBMM Genel Kurulunda görüşülen TCK'nın 301. maddesinde değişiklik yapan kanun teklifi üzerine komisyon adına söz alan İyimaya, bütün rejimlerin, yapıların kızıl elmaları bulunduğunu, demokrasinin kızıl elmasının ise düşünce ve ifade özgürlüğü olduğunu söyledi. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine, topluluk ülkelerinden 1999 ile 2006 yılında yapılan başvurulardan 205'inin ihlal kararıyla müeyyidelendiğini, bunun 125'nin Türkiye ile ilgili olduğuna dikkati çekti. İyimaya, ''Sorunumuz daha çok hakim kalitesi, yargı kalitesi, özgürlük ve demokrasiyi uygulamaya aktarma sorunu. Sorunları hukukla çözebilmenin kapasitesi yüzde 15-20'dir, daha fazla geçemezsiniz'' dedi.

-CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ OKAY-

CHP Grup Başkanvekili Hakkı Suha Okay, teklifin Anayasa aykırı olduğunu ve belirsizlik içerdiğini öne sürerek, teklifi ''AB'nin siyasi iktidara siparişi'' diye değerlendirdi. Okay, ''Göz boyamaktan başka işlevi yok. Rasyonel hiçbir yenilik içermemekte. Teklif özensiz hazırlanmış ve pratikte hiçbir yenilik getirmemektedir. 301. madde çok perdeli bir oyun ve devam edecektir'' diye konuştu.

-DTP ADINA KURTULAN-

DTP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan da bu maddeyle ne ifade özgürlüğünün gelişeceğini ne de manevi değerlere hakaretin serbest olacağını belirterek sadece AB'nin kandırılmaya çalışıldığını, hükümetin tek derdinin AB'yi memnun etmek olduğunu savundu.

''AB kafayı 301. maddeye taktığı için hükümet, sadece bu talimatı yerine getirmek adına, makyaj yapan bir düzenleme sunmaktadır'' diyen Kurtulan, AB'nin daha sonra bu maddeden tatmin olmadığını ifade edeceğini iddia etti.

-MHP GRUBU ADINA FARUK BAL-

MHP Grubu adına söz alan Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Faruk Bal da, 301. maddenin ''Gazetecilere karşı işlenen cinayetlerin azmettiricisi; Türkiye'nin tarihiyle yüzleşmesinin önünde engel olduğu'' yönündeki sözlerin birer yalan ve iftira olduğunu söyleyerek, ''Bunlar, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş felsefesiyle sorunu olanların attığı iftiralardır'' dedi.

MHP'li Bal, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''AB, 301. maddeyi 2.5 yıldır ortaya koymuştu, ama AKP duymazdan geldi. AKP, kapatma davasına karşı milli, meşru ve makul çözümü Türkiye'de araması gerekirken, yabancılardan yardım beklemiştir. Beklenen imdat yardımı gelmiştir; bunun faturası da 301 olmuştur. Ermenilerin tanınma, toprak ve tazminat taleplerinin önünde engeldir 301. Ermenilerin itham ve iddialarını Türkiye'de yayabilmek için önlerinde engeldir. Hain teröristleri, bölücüleri siyasi çözüm için masaya oturmalarının önünde bir engeldir 301. Bu maddeden içeride rahatsız olanlar da var. Bunlar 'Numaralı Cumhuriyetçi' olarak tanınanlar, fatura karşılığında her türlü fikri, köşelerinde yazanlardır. Bunların hepsi birer şer cephesidir.''

-AK PARTİ GRUP BAŞKANVEKİLİ BOZDAĞ-

AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ da konuşmasında yeni TCK'da özgürlükçü bir yaklaşımın benimsendiğini belirterek, 301. maddenin benzerlerinin AB ülkelerinde de bulunduğuna dikkati çekti. Bozdağ, ''Avrupa'daki yargılama sonuçlarıyla Türkiye'deki sonuçlar arasında uçurumlar var. Danimarka, Polonya, Avusturya gibi birçok ülkede aynı konu hakkında birer dava açılmasına rağmen Türkiye'de sadece 2003 yılında 55 hapis cezası, 87 para cezası, 13 hapis ve para cezası verilmiş. Uygulamadan kaynaklanan sıkıntıların giderilmesi için değişiklik yapılıyor'' diye konuştu.