30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlandı

30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlandı

30 Ağustos Zafer Bayramı ve Silahlı Kuvvetler Günü dolayısıyla Bozüyük, Söğüt, Pazaryeri, Osmaneli ve Gölpazarı ilçelerinde tören düzenlendi.

30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlandı

Bozüyük'teki kutlamalara, Kaymakam Köksal Şakalar, Garnizon Komutanı Bakım Binbaşı Alper Koç, Belediye Başkanı Fatih Bakıcı, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Süleyman Can, İlçe Emniyet Müdür Vekili Adem Özay Cengiz, daire müdürleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları ve öğrenciler ile vatandaşlar katıldı.

Atatürk Anıtı'na çelenk bırakılmasıyla başlayan kutlamada konuşma yapan Koç, 1. Dünya Savaşı sonunda imzalanan Mondros Mütarekesi ve Sevr anlaşmasıyla vatanın sürekli işgal altında tutulmak, insanların da esaret altında bulundurulmak istendiğini belirterek, "Tarih boyunca hür ve bağımsız bir şekilde varlığını devam ettiren Türk milleti, asla bu durumu kabul etmemiş, büyük önder Atatürk'ün önderliğinde verdiği bağımsızlık mücadelesini yüz binlerce şehit vererek kazanmasını bilmiştir" dedi.

Kutlamalar, şiirlerin okunması ve halk oyunları gösterisi ile Kaymakam Şakalar'ın, Belediye Düğün Salonu'nda tebrikleri kabul etmesiyle sona erdi.

-Söğüt

Söğüt ilçesindeki törenlere Kaymakam Mithat Gözen, Garnizon Komutanı Jandarma Yarbay Mehmet Emin Alan, Belediye Başkanı Halil Aydoğdu, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütleri ve şehit yakınları ile vatandaşlar katıldı.

Hükümet Konağı önünde Atatürk Anıtı'na çelenk bırakılmasıyla başlayan törende, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Jandarma Teğmen Murat Atik'in günün anlam ve önemini belirten konuşmasının ardından Kaymakam Gözen, kaymakamlıkta tebrikleri kabul etti.

Söğüt Jandarma Ulaştırma Eğitim Tabur Komutanlığı bandosunun marşlar çaldığı tören, geçit töreniyle sona erdi.

-Pazaryeri

Pazaryeri ilçesindeki törenlere Kaymakam Vekili ve Vali Yardımcısı Süleyman Deniz, Garnizon Komutanı Jandarma Kıdemli Başçavuş İlhan Canseven, Belediye Başkanı Muzaffer Yalçın, daire müdürleri, askeri erkan, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Tören, Hükümet Konağı önünde Atatürk Anıtı'na çelenklerin konulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Uzman Jandarma 1. Kademe Çavuş Ender Harmankaya, yaptığı konuşmada, Türk tarihinin zaferlerle dolu olduğunu fakat 30 Ağustos 1922'de zaferle sonuçlanan Dumlupınar Savaşı'nın Türk milletinin yeniden dirilişi olduğunu kaydetti.

Törenin ardından Kaymakam Vekili ve Vali Yardımcısı Deniz, makamında tebrikleri kabul etti.

-Osmaneli

Osmaneli Hükümet Konağı önündeki törende, Atatürk Anıtı'na çelenklerin konulmasının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu.

Törene, Kaymakam Edip Çakıcı, İlçe Jandarma Komutan Vekili Kıdemli Başçavuş Rıza Gazel, Belediye Başkanı Münür Şahin, İlçe Emniyet Müdürü Hicri Görgün, daire müdürleri, askeri erkan, siyasi parti temsilcileri ve sivil toplum kuruluşları ile vatandaşlar katıldı.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Jandarma Kıdemli Üstçavuş Mehmet Ali Filizer, Ulu Önder Atatürk'ün önderliğinde çelikleşmiş bir milli birlik ve beraberlik ruhu içerisinde, dünyanın en güçlü ordularına karşı elde edilen hürriyet ve bağımsızlığın aşkı ile yanan bir milletin sarsılmaz azim ve inancının zaferi olduğunu belirtti.

Şiirlerin okunmasının ardından Kaymakam Çakıcı, makamında tebrikleri kabul etti.

-Gölpazarı

Cumhuriyet Meydanı'ndaki kutlamalara, Kaymakam Vekili Cevdet Bakkal, Garnizon Komutanı Jandarma Üsteğmen Mehmet Dinç, Belediye Başkanı Vedat Kazıcı, Cumhuriyet savcısı Yavuz Otur, daire müdürleri ve siyasi parti temsilcileri ile okul müdürleri katıldı.

Atatürk Anıtı'na çelenk bırakılması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan kutlamada Uzman Jandarma IV. Kademe Çavuş Zaim Erdin, yaptığı konuşmada, her safhası tek tek düşünülerek hazırlanan zaferin, aziz yurduna ve bağımsızlığına kasteden işgal kuvvetleri karşısında Türk ordusunun ortaya koyduğu eşsiz bir eser olduğunu ifade ederek, "Ya İstiklal ya ölüm" parolası ile başlayan muharebede elde edilen bu büyük zafer, Türk'ün bağrına dayanan hançerin ulusça sökülmesi, özgürlük ve haysiyetimizi yok etmek isteyenlerin dize getirilmesi destanıdır" diye konuştu.

Şiirlerin okunmasının ardından tören, Kaymakam Vekili Bakkal'ın, öğretmenevinde tebrikleri kabul etmesiyle sona erdi.

Kaynak: AA