3. Uluslararası Kayseri Altın Çınar Film Festivali

3. Uluslararası Kayseri Altın Çınar Film Festivali

05.05.2015 23:08 | Son Güncelleme: 05.05.2015 23:08
3. Uluslararası Kayseri Altın Çınar Film Festivali

"Filistin" teması ile bu yıl 3'üncüsü düzenlenen "Uluslararası Kayseri Altın Çınar Film Festivali" başladı.

"Filistin" teması ile bu yıl 3'üncüsü düzenlenen "Uluslararası Kayseri Altın Çınar Film Festivali" başladı.

Forum Kayseri Sinema Salonu'nda Yücel Çakmaklı Film Atölyesince düzenlenen festivalde, açılış filmi olarak "Öyle Sevdim ki Seni" filmi izlettirildi. 

Festivalin açılış töreninde konuşan Vali Orhan Düzgün, film festivallerinin Türk sinemasının gelişmesinde etkisinin çok büyük olduğunu söyledi.

Son yıllarda Türk dizilerinin dünyanın birçok ülkesinden takip edilir hale geldiğini anlatan Düzgün, şöyle devam etti:

"Bu diziler sayesinde insanların Türk insanları hakkındaki düşünceleri değişmeye de başladı. Film festivalleri sinema sektörünün gelişmesine, festival çerçevesinde düzenlenen yarışmalarda Türk sinemacılarının yetişmesini sağlıyor. Bu yarışmalar sayesinde amatör sinemacılar kendilerini profesyonel sinemacılara dönüştürmeye başlıyorlar. Festivallerin bir başka etkisi şehrin tanıtımına olumlu katkısı. Bundan dolayı filmlerin sayesinde o bölgeyi ziyaret eden birçok kişi oluyor. Bu da ülkenin kalkınmasıyla doğru orantılı. Filmlerin çekildiği alanlarında daha sonra müzelere çevrildiğini biliyoruz. Türk sinemasının gelişiminin, Türkiye'nin değişimi ve kalkınmasıyla doğru orantılı olduğunu düşünüyorum."

Talas Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu ise belediye olarak film festivaline her yıl olduğu gibi bu yıl da destek verdiklerini belirtti.

Konuşmaların ardından Türk sinemasının emektar oyuncularından Kayhan Yıldızoğlu'na "Yaşam Boyu Onur Ödülü" verildi.

Öte yandan festivalin açılışına, Filistin sinemasından çok sayıda yönetmen ve sanatçı da katıldı.

Festivale oyuncular Murat Ünalmış ile Fatih Dokgöz, sinema yazarları Burcak Evren ile Burak Tolga Şen de katıldı.

Ödüller

3. Uluslararası Kayseri Altın Çınar Film Festivali'nde jürinin yaptığı değerlendirme sonucu ulusal belgesel, ulusal kısa film ve animasyon dalında finale kalan 10'ar film yarışacak. 

Bu yıl 30 bin liralık para ödülü verilecek festivalde, Suna Selen, Suzan Avcı ve Yılmaz Köksal'a da "Sinemanın Çınarı" ödülleri takdim edilecek.

Karadenizli müzik grubu "Grup Patika" da festivalin kapanışında konser verecek.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

title