Ukrayna, Rusya'nın idama mahkum ettiği paralı askerleri "savaş esiri" olarak nitelendirdi - Haberler
Haberi Paylaş

Ukrayna, Rusya'nın idama mahkum ettiği paralı askerleri "savaş esiri" olarak nitelendirdi

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Oleh Nikolenko, Rusya tarafından idama mahkum edilen 3 paralı askerin Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin bir parçası olduklarını ve söz konusu askerlerin savaş esiri haklarına sahip olması gerektiğini belirtti.

 - Güncelleme:

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Oleh Nikolenko, Rusya tarafından idama mahkum edilen 3 paralı askerin Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin bir parçası olduklarını ve söz konusu askerlerin savaş esiri haklarına sahip olması gerektiğini belirtti.

Rusya, Ukrayna saflarında savaştığı sırada Rus güçlerine teslim olan 2'si İngiliz, 1'i Faslı olan paralı askerleri idama mahkum etmesinin ardından Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Oleh Nikolenko yaptığı açıklamada, Rusya tarafından idama mahkum edilen 3 paralı askerin Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin bir parçası olduklarını ve söz konusu askerlerin savaş esiri haklarına sahip olması gerektiğini belirtti. Nikolenko, "Uluslararası insancıl hukuka göre, askerlerin yasal statüsüne tabidirler" ifadelerini kullanarak, "Düşmanın onları taciz etmesi, korkutması ve insanlık dışı davranışlarda bulunması yasaktır" dedi.

"Ukraynalı askerlerin işgal altındaki Ukrayna topraklarındaki sözde 'yargılaması' değersizdir" ifadelerini kullanan Nikolenko, duruşmanın "propagandanın çıkarlarını hukukun ve ahlakın üzerinde" tuttuğunu aktardı. Nikolenko, "Ukrayna hükümeti, Ukrayna'yı savunanların tümünü serbest bırakmak için her türlü çabayı göstermeye devam edecek" dedi.

İngiltere, idam kararını "düzmece" olarak nitelendirdi

İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss yaptığı açıklamada, söz konusu idam kararını "kesinlikle hiçbir meşruiyeti olmayan düzmece bir karar" olarak nitelendirdi. İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın bir sözcüsü ise yaptığı açıklamada, "Savaş esirlerinin siyasi amaçlarla sömürülmemesi gerektiğini sürekli söyledik" ifadelerini kullanarak, "Cenevre Sözleşmesine göre savaş esirlerinin dokunulmazlık hakkına sahiptir ve düşmanlıklara katıldıkları için yargılanmamalıdırlar" dedi. Sözcü, "Bu nedenle, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinde görev yapan ve savaş esiri olarak tutulan İngiliz vatandaşlarının serbest bırakılmasını sağlamak için Ukrayna makamlarıyla birlikte çalışmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Ukrayna saflarında savaşan 3 paralı askere idam cezası

Rus yanlısı ayrılıkçıların bulunduğu Donetsk Halk Cumhuriyeti'nde görülen davada, 12 Mart'ta Mariupol kentinde Rus güçlerine teslim olan İngiltere vatandaşları Sean Pinner ve Aiden Aslin ile Fas vatandaşı Saadun Brahim adlı paralı askerler, Donetsk Halk Cumhuriyeti Ceza Kanunu'nun 34 maddesi ve 323'ncü maddesine göre "İktidarı güç kullanarak ele geçirmek, terörist faaliyetlerde bulunmak ve ülkeyi ortadan kaldırmak" suçlarından idama mahkum edilmişti.

Ukrayna, Rus askerlerini hapis cezasına çarptırmıştı

Ukrayna'nın Sumi kentinde 28 Şubat'ta, 62 yaşındaki Ukraynalı Aleksandr Shelipov'u öldürmekten suçlu bulunan 21 yaşındaki Rus asker Vadim Shishimarin, Ukrayna'nın başkenti Kiev'de 23 Mayıs'ta görülen davada mahkeme tarafından ömür boyu hapse mahkum edilmişti. Rus askeri Ukraynalı sivili öldürmekten dolayı pişman olduğunu söyleyip öldürdüğü sivilin ailesinden özür dilemişti.

Rus askerler Aleksandr Bobukin ve Aleksandr İvanov ise 24 Şubat'ta Rusya'nın Belgorod bölgesinden top mermisi ateşleyerek Ukrayna'nın Harkov bölgesinde bulunan Kozacha Lopan'daki altyapıyı ve sivil yerleşim yerlerini hedef alan topçu birliğinin parçası oldukları gerekçesiyle Poltava bölgesindeki Kotelevsky Mahkemesi tarafından 31 Mayıs'ta 11'er yıl 6'şar ay hapis cezasına çarptırılmıştı. - KİEV

İhlas Haber Ajansı / 3. Sayfa

3. Sayfa Politika Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.
title